Yayınlanma tarihi: Pts, Şub 4th, 2013

Davutpaşa patlamasının beşinci yıl dönümü

Beş yıl önce 30 Ocak’ta Davutpaşa’daki bir iş hanındaki maytap atölyesinde meydana gelen patlamanın etkisiyle tüm bina havaya uçmuş, hepsi o binada veya çevrede çalışmakta olan yirmi kişi hayatını kaybetmişti.

Patlamada yakınlarını kaybeden ailelerin büyük bir bölümü bugün Galatasaray meydanındaki Vicdan ve Adalet nöbetinde bir araya geldi. Nöbetler yer yer haber yaptığımız üzere geçtiğimiz Mayıs’tan beri sürmekte. Ve artık her ayın ilk pazar günü saat 13:00’te yapılıyor.

Ailelerin acısı da öfkesi de taptaze. Çoğu konuşabilecek gücü bile kendinde bulamıyor. Bir yakının söylediği gibi böylesi acılar geçmez, geçmiyor.

Öfkeleri de. Zira aradan geçen beş yılda ne suçlular doğru dürüst cezalandırılmış, ne de yeni iş kazalarının önüne geçecek adımlar atılmış. Atılmamış, atılmıyor. Ve ailelerin her nöbette önlerine koydukları iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin fotoğrafları artıyor ve artıyor. İki hafta önce ailelerden bir grup kalkıp Kozlu’ya gitmiş, oradakilerin acılarını paylaşmaya ve dert ortağı olmaya.

İnsanın canından bir parçasının kaybının izini sürmesi, hakkını araması, bunun siyasetini yapması ne garip ve zor bir şey. Kapitalizm “tıkır tıkır” işlerken geride bıraktıkları… Ve sermayesiyle, devletiyle, medyasıyla itinayla bunların üzerini örtenler… Ve bunların karşısında bir avuç insan. Allah yardımcıları olsun.

Bu tablo karşısında insan kendisini çok aciz hissediyor ve içinde yaşadığımız düzene karşı öfkesi de mücadele arzusu da kamçılanıyor.

22 Şubat’ta Bakırköy Adliyesi’nde duruşmaları var.

Bir sonraki nöbet de 3 Mart’ta.

Videolara bir göz atıp bu sesi duyun, bu hissiyatı görün deriz.
 

 

1 Yorum
  1. mustafa emin dedi ki:

    nasıl yatıp kalkıp uludere diyorsak, patronların insafına terk edilen işçileri, kar hırslarına kurban giden canları da unutmayacağız. “mazlumun canı yansa ahı bize dokunur” diye bir marş öğrenmiştik küçükken. Müslümanlara mazlumları hatırlatmak, rızkın, alınterinin kıymetini, kapitalizmin musibetini anlatmak borcumuz olsun. Unutursak kalbimiz kurusun.

Yorum bırakın

XHTML: Bu html etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>