Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

İslam’ın İkinci Koşusu Atölyesi: İkinci Koşunun Tarihi ve Coğrafyası

26 Aralık 2016 @ 19:00 - 22:00

“İslam’ın İkinci Koşusu” Atölyesi Başlıyor!

İslam düşüncesinin tarih boyunca ivmelendiği ve toplumları kalıcı şekilde etkilediği iki adet koşusu olduğu söylenir. İlki Hz. Muhamed ile başlayan ve hızla ciddi bir toplumsal etkiyle coğrafyalara yayılan “koşu”, ikincisi ise 1000’li yıllarla birlikte Horasan’dan gelen halkların Hz. İsa’dan beri Hristiyanlığın anavatanı olan Anadolu topraklarını İslamlaştırdığı “koşu” olarak kabul edilir. Bu “koşu” metaforu ile ilgili çokça farklı tanımlama yapılmıştır. Nitekim başka coğrafyalar ve dönüşümler için de farklı ifadeler tercih edilebilir. Türkiye için mevcut durumu en iyi tanımladığını düşündüğümüz “ikinci koşu” tanımlamasıdır.

Tarih, Türkiye’de topluma ve güncele dair söz söyleyenlerin genellikle dışladığı ve uzaklaştığı bir alan olarak durmaktadır. Bu durum fevkalade ciddiye alınması gereken bir bilginin ve hafızanın görmezden gelinmesine neden olmaktadır. Bu hafızayı anlamaya dönük mevcut gayretlerin de bir özensizlik barındırdığı ve güncel olana dair dönüştürücü bir bilgiye evrilmediğini görüyoruz. İkinci koşunun ve bize sunduklarının halihazırda yaşadıklarımıza dair bir takım anlamlı işaretler sunacağı düşüncesiyle bu okuma grubuna başladık.

Özellikle Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan önce Anadolu topraklarında yaşananlara odaklandığımız ve yaklaşık 2,5 yıldır yaptığımız okumaların daha özet şekilde aktarılması ve bir tartışma gündemi içinde yer bulması için kısa bir atölye programı tertipledik. Müsait ollanları bekleriz.

1. Hafta (26.12.2016): İkinci Koşunun Tarihi ve Coğrafyası – Yavuz Soysal

Bu hafta kısa pasajlarla ve fazla detaya girmeden ana hatlarıyla o tarihlerde ve bölgede olan önemli olaylar tartışılacak.

Kaynaklar:
– Ahmet T. Karamustafa – Tanrının Kural Tanımaz Kulları (Kitap) (155 sf.)
– Ayhan Yalçınkaya – Tanrının Kural Tanımaz Kulları (Kitap Kritiği) (12 sf.)
– Dört Halife’den Selçuklulara İsyan ve İç Savaşların Kronolojisi (7 sf.)
– İbni Batuta Seyahatnamesi (Kitap) (152 sf.)
– İmamı Azam – El Alim vel Mütallim (Kitapçık) (31 sf.)
– Yavuz Soysal – İkinci Koşu Dönemi Kronolojisi (4 sf.)

(Kaynaklar için: https://drive.google.com/drive/folders/0BxRTNEEEQWGMN2xnb2dOLS1qaXc?usp=drive_web)

Detaylar

Tarih:
26 Aralık 2016
Saat:
19:00 - 22:00
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
,

Organizatör

Emek ve Adalet Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir