Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

İslam’ın İkinci Koşusu Atölyesi: İsyan ve Sonrası: Babailer

30 Ocak 2017 @ 19:00 - 22:00

“İslam’ın İkinci Koşusu” Atölyesi

İslam düşüncesinin tarih boyunca ivmelendiği ve toplumları kalıcı şekilde etkilediği iki adet koşusu olduğu söylenir. İlki Hz. Muhamed ile başlayan ve hızla ciddi bir toplumsal etkiyle coğrafyalara yayılan “koşu”, ikincisi ise 1000’li yıllarla birlikte Horasan’dan gelen halkların Hz. İsa’dan beri Hristiyanlığın anavatanı olan Anadolu topraklarını İslamlaştırdığı “koşu” olarak kabul edilir. Bu “koşu” metaforu ile ilgili çokça farklı tanımlama yapılmıştır. Nitekim başka coğrafyalar ve dönüşümler için de farklı ifadeler tercih edilebilir. Türkiye için mevcut durumu en iyi tanımladığını düşündüğümüz “ikinci koşu” tanımlamasıdır.

Tarih, Türkiye’de topluma ve güncele dair söz söyleyenlerin genellikle dışladığı ve uzaklaştığı bir alan olarak durmaktadır. Bu durum fevkalade ciddiye alınması gereken bir bilginin ve hafızanın görmezden gelinmesine neden olmaktadır. Bu hafızayı anlamaya dönük mevcut gayretlerin de bir özensizlik barındırdığı ve güncel olana dair dönüştürücü bir bilgiye evrilmediğini görüyoruz. İkinci koşunun ve bize sunduklarının halihazırda yaşadıklarımıza dair bir takım anlamlı işaretler sunacağı düşüncesiyle bu okuma grubuna başladık.

Özellikle Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan önce Anadolu topraklarında yaşananlara odaklandığımız ve yaklaşık 2,5 yıldır yaptığımız okumaların daha özet şekilde aktarılması ve bir tartışma gündemi içinde yer bulması için kısa bir atölye programı tertipledik. Müsait olanları bekleriz.

5. Hafta (30.01.2017): İsyan ve Sonrası: Babailer – Suat Yalçın
Bu hafta Babai İsyanları ve etkileri üzerine tartışılacak.

Kaynaklar:
– Ahmet Yaşar Ocak – Babailer İsyanı (168-247, 306-310) (Kitap) (85 sf.)
– Mikail Bayram – Baba İshak Harekâtının Gerçek Sebebi Ve Ahi Evren İle İlgisi(Makale) (10 sf.)
– Reha Çamuroğlu – Babailer, Tarih ve Tahakküm (Mülakat) (18 sf.)
– Yavuz Soysal – Babailer İsyanı (Makale) http://ikincikosu.blogspot.com.tr/2014/12/halk-islamnn-anadoludaki-kokleri_23.html

(Kaynaklar için: https://drive.google.com/drive/folders/0BxRTNEEEQWGMN2xnb2dOLS1qaXc?usp=drive_web)

Detaylar

Tarih:
30 Ocak 2017
Saat:
19:00 - 22:00
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
,

Organizatör

Emek ve Adalet Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir