Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Perşembe Söyleşileri: Başörtüsü Tartışmalarına Kadınların Çalışma Hayatından Bakmak

9 Aralık 2017 @ 18:00 - 22:00

Yeni Türkiye’de Kadın Politikaları ve Kadın Mücadelesi – III
2013 yılından bu yana kadın mücadelesi veren Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi’yle olan omuzdaşlığı pratiğe dökmek ve kadın meselesini özneleriyle beraber tartışabilmek amacının yanı sıra Yeni Türkiye Kadın Politikalarını ve Kadın Mücadelesini eğrisiyle doğrusuyla tartışmak, 2000’lerde yaşadığımız dönüşümleri sahih ve sakin bir kafayla konuşmak, bu serinin gayesi olacak. Ak Parti’nin Kadın politikalarının belirleyici olduğu son 16 yılda kadın mücadelesindeki kırılmaları, kazanım ve kayıpları görmeye, anlamaya çalışacağız.

Başörtüsü Tartışmalarına Kadınların Çalışma Hayatından Bakmak: Başörtülü Satış Elemanları
Yeni Türkiye’de kadın politikaları ve kadın mücadelesi söyleşi serimize Feyda Sayan-Cengiz ile devam ediyoruz. Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sayan-Cengiz, 2016 yılında başörtülü satış elemanları üzerine çok kıymetli bir kitap yayınladı (Bkz. http://www.palgrave.com/us/book/9781137546944).

İngilizce yayınlanan kitapta Sayan-Cengiz, akademideki başörtüsü tartışmalarının hemen hemen istisnasız bir şekilde orta sınıf (ya da orta sınıflaşma eğilimde olan) kadınlar üzerinden yapıldığına işaret ediyor. Bu boşluğu doldurmak için “peki, başörtülü emekçi kadınlar başörtüsüne nasıl bir anlam atfediyor?” sorusunun izini sürüyor. Bu sorunun izinden perakende sektöründe çalışan başörtülü kadınlarla saha araştırması yapan Sayan-Cengiz zihin açıcı sonuçlara ulaşıyor.

Söyleşide Alev Erkilet hocamız, hem moderasyonu yapacak hem de değerli katkılarıyla sohbeti zenginleştirecek. Söyleşimizi bu kez 9 Aralık Cumartesi günü 18:00’de yapacağız. Feyda Sayan-Cengiz ile kitabı üzerine yapılmış verimli bir söyleşi için aşağıdaki linke tıklayınız.

Başörtüsü tartışmalarında işçi sınıfından kadınların yokluğu ve özgünlükleri üzerine – http://www.emekveadalet.org/wp-content/uploads/Feyda-Sayan_Cengiz-so%CC%88ylesi.pdf

Cihan Aktaş’ın bu söyleşi üzerinden kitapla ilgili yazmış olduğu üç yazı için ise aşağıdaki linklere tıklayınız.

Başörtülüleri hangi kadın temsil edebilir? – http://www.gercekhayat.com.tr/yazarlar/basortulu-kadini-hangi-kadin-temsil-edebilir/
Başörtüsüne sınıfsal bakış – http://www.gercekhayat.com.tr/yazarlar/basortusune-sinifsal-bakis/
Hicap ya da kibir mesafeleri – http://www.gercekhayat.com.tr/yazarlar/hicap-ya-da-kibir-mesafeleri/

 

Detaylar

Tarih:
9 Aralık 2017
Saat:
18:00 - 22:00
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
, ,

Organizatör

Emek ve Adalet Platformu
Telefon:
0530 329 72 45
E-posta:
emekveadalet@gmail.com
Website:
www.emekveadalet.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir