Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Perşembe Söyleşileri: Öncesi ve Sonrasıyla Müftülük Yasası Ne Anlatıyor?

9 Kasım 2017 @ 20:00 - 22:00

Öncesi ve sonrasıyla Müftülük Yasası ne anlatıyor?
 
Kadınlar arasında son dönemin en çok tartışılan konularından biri de; Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısındaki, Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine dair Ak Parti tarafından hazırlanan düzenlemeydi. Ak Parti bu durumu; Kadınların haklarını korumak için yaptığını savunurken feministler ise bu duruma ayrımcılık doğuracağı ve yine kadınlar aleyhine kullanılacağı söylemiyle karşı çıktılar. Türkiye’nin birçok ilinde ve mecliste yapılan kadın eylemlerine rağmen yasa tasarısındaki Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi meclisten Akp ve Mhp oylarıyla geçirildi. Nebiye Arı’nın moderasyonuyla Hülya Osmanağaoğlu ve Zehra Yüksel’in “Öncesi ve sonrasıyla Müftülük Yasası bize ne anlatıyor?” meselesini konuşacağız.
Hülya Osmanağaoğlu, Feminist gruplarda ve platformlarda yer alıyor. Şu anda Kadın Özgürlük Meclisi içinde çalışıyor. Türkiye feminist hareketinin tarihi üzerine “”Feminizm Kitabı -Osmanlı’dan 21 Yüzyıla Seçme Metinler” isimli bir derlemesi var. Feminist Politika dergisinde, sosyalistfeministkolektif.orgsendika.org,’da feminizm ve kadın kurtuluş mücadelesi üzerine yazıları yayınlandı.
Zehra Yüksel,  Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politikalar Yüksek Lisans Programı öğrencisi.

Mekan

Emek ve Adalet Platformu Bürosu
İskenderpaşa Mahallesi, Pazaryeri Sk. No:21, Fatih
İstanbul, İstanbul 34080 Türkiye
+ Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir