Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Türkiye, Uluslararası Göç ve Hak Savunuculuğu

14 Ekim 2019 @ 18:30 - 2 Aralık 2019 @ 18:30

8 Hafta- 14 Ekim – 2 Aralık

Pazartesi 18:30

Göç, önemli olduğu hep tekrarlanan ve önemi hep ötelenen bir konu. Göçmen ezilen olduğu hep bilinen, ancak hakkı doğru düzgün savunulmayan bir “anomali”. Göç ve göçmenler özellikle 2000’lerden bu yana gündemin üst sıralarını daha sıkça işgal etmekte. Coğrafyamızdaki sonu gelmez savaşların, yoklukların, felaketlerin ittiği milyonlar kendilerini bizim kendi varoluş mücadelemizi verdiğimiz Türkiye’de buluyor. Buranın fabrikalarında sömürülüyor, evlerinde kiracılık yapıyor, hastanelerinde hayatta kalmaya çalışıyor, denizlerinde boğuluyor.

Sekiz oturumluk bu atölyede uluslararası göç meselesini hukuk, politika, entegrasyon, ayrımcılık, emek ve sağlık gibi farklı veçhelerinden inceleyeceğiz.

İlk oturumda Ayşen Üstübici “Türkiye’nin göçmenleri ve göç politikaları” başlıklı bir konuşma ile ülkemizdeki göçmenlerin durumuna ilişkin genel çerçeveyi ele alacak. İkinci oturumda, göçmen hakları ve mülteci hukuku uzmanı, avukat Abdülhalim Yılmaz’dan insan hakları temalı bir konuşma dinleyeceğiz. Deniz Şenol Sert ile Türkiye gündeminin sabit meselelerinden biri haline gelen Suriyeli mültecilerin durumunu ve bu bağlamda Türkiye ve AB ilişkilerini irdeleyeceğiz. Doğuş Şimşek’le Afrikalı göçmenler üzerine eğilecek ve bu bağlamda Türkiye’nin entegrasyon politikalarını konuşacağız. Didem Danış ve Jannes Tessman ile göçmenlerin Türkiye’nin çalışma yaşamındaki tecrübelerini inceleyeceğiz. Ferhat Kentel ve Ayhan Kaya ise göçmenlik ve ayrımcılık konularında Türkiye ve Avrupa’daki durumu inceleyerek karşılaştırmalı bir perspektif sunacak. Şenay Özden, Suriyeli kadınların savaş öncesi ve sonrası yaşadıkları tecrübeleri bizlere aktaracak. Zeki Kılıçaslan ve Faize Deniz Mardin bir hayat memat meselesini, göçmenlerin sağlık hakkını bizlere anlatacak.

Her oturumun okumaları olacak, atölye katılımcılarının derslerden önce okumaları yapmış olması beklenecektir.

Organizatör

Müştereklerimiz Atölyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir