Bu Hafta Emek Gündeminde Neler Oldu? (31.08.2021- 04.09.2021)

Emek ve Adalet Platformu olarak işçi direnişlerinden haberdar olmak ve mücadeleyi büyütmek için emek gündeminden derlediğimiz haftalık bülteni ilginize sunuyoruz;


 

Renault İşçileri Promosyonlardaki Değişikliği Protesto Etti!

Bursa Renault fabrikasında, banka promosyonlarının 3 yıllık olduğu belirtilmesine rağmen geçtiğimiz günlerde fabrikada yapılan ve promosyonların 4 yıllık olduğunu belirten açıklama sonrası işçiler eylem yaparak üretimi kısa süreli durdurdu.

Fabrika güvenliğinin yemekhanede bilgilendirme yapmak isteyen baş temsilciyi ağzını kapatarak yemekhaneden dışarı çıkarması üzerine işçiler müdahaleyi masalara vurarak protesto etti. [1]

Xiaomi Salcomp’ta Eylemler Devam Ediyor!

Xiaomi Salcomp’un Avcılar’daki fabrikasında sendikalaştıkları için işten çıkarılan işçiler mücadeleye devam ediyor. İşten çıkarılan işçiler, diğer fabrikalardan desteğe gelen işçilerle birlikte Salcomp önünde eylem yaptı.

Türk Metal sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Akman işten atılmaların bahane olduğunu, asıl sebebin işçilerin sendikalı oluşu olduğunu belirtti. “Sendikalı olanı ertesi gün kapının önüne koyuyorlar. Biz buna dur demek için buradayız.” diye konuştu.

Türk Metal sendikası Gebze Dilovası Teşkilatlanma Sekreteri Yusuf Sivri ise “Buradaki mücadelemiz zaferle sonuçlanana kadar çalışmalarımız sürecek, Salcomp’a sendika girecek.” dedi. [2]

Menemen Belediyesi İşçileri Ücretlerin Yükseltilmesini ve Sosyal Haklarını İstiyor!

İzmir Menemen Belediyesi işçileri 2.800 olan ücretlerin yükseltilmesini, ücret adaletini ve toplu sözleşme haklarını istiyorlar.

Yol ve yemek ücretleri karşılanmayan işçiler “Yol ve yemek için kendi cebimizden harcıyoruz ama en az 50 lira gidiyor. Maaşın yarısı zaten gitti, sırf çalışmaya gelmek için!” diyor, toplu sözleşme ve insanca bir ücret olmazsa sendikanın kalmayacağını, herkesin gideceğini belirtiyorlar. [3]

 
Beşiktaş Belediyesi’ne Ulaşım Hizmeti Veren Taşeron Firma İşçileri Hak Kayıplarına Karşı Mücadele Ediyor!

Bir haftadır hakları için direnen ve mücadeleye başlayan işçiler, Beşiktaş Belediyesi Ulaşım Emekçileri Komitesi olarak Beşiktaş Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sözleşmelerinin üç dört ayda bir keyfi olarak yenilenmesi yüzünden yıllık izinlerini kullanamadıklarını; geriye dönük kıdem haklarının, yol, yemek ve fazla mesai haklarının alındığını; harcırah almadan uzun yola çıkarıldıklarını belirten işçiler, “Yıllarca emek verdiğimiz belediyemizin bunu sağlayacak gücü olduğunu biliyoruz. Ama bu gücü kullanmak istemezlerse biz de o zaman kendi gücümüzü, yani üretimden gelen gücümüzü kullanmaya hazırız. Sesimiz hala duyulmazsa kontakları kapamaya, belediyenin önüne çadırları kurmaya hazırız.” dedi. [4]

Grev Kırıcılığı Engellemek İsteyen Bel Karper İşçilerine Üçüncü Defa Ceza Kesildi

Tekirdağ Çorlu’da 109 gündür grevde olan Bel Karper işçilerine fabrikaya kayıtdışı işçi girişini ve grev kırıcılığı engellemek istedikleri için üçüncü defa ceza kesildi. İşçiler, 109 gün önce toplu sözleşme talebiyle greve başlamışlardı.

Tekgıda-İş Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, grevdeki fabrikada dışarıdan kayıtdışı işçi getirerek üretimi devam ettirmenin yasal olmadığını belirtirken “Bu cezayı gitsinler işverene kessinler.” dedi. [5]

 
Lila Fabrikasında 17 İşçi Sendikalı Oldukları İçin İşten Çıkarıldı

Temizlik Kağıdı üretim şirketi Lila’nın Çorlu fabrikasında 17 işçi “performans yetersizliği” gerekçe gösterilerek işten çıkartıldı.

İşçiler, fabrika önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Bir kısmı 5 yıl, bir kısmı 3 yıl ya da 2 yıldır Lila kağıda emek veren ve bu süreçte emeklerinin karşılığını alamadıkları için sendikamıza üye olan işçilerin performansı daha önce yeterliydi de, şimdi mi yetersiz oldu?” diye sorulan açıklamada işçiler, sendikal örgütlenmenin işten atılmak demek olduğunu ve işverenlerin yasadışı olarak oluşturduğu bu duruma karşı mücadele verdiklerini ve örgütlenmeye devam edeceklerini belirtti.

Fabrika önünde bir araya gelen işçiler “İşçilerin yasal haklarına saygı duy, işten çıkarmaları durdur ve işten haksız yere çıkarılan işçileri işe geri al!” diyerek taleplerini vurguladı. [6]

DİSK Genel-İş’in Temsilciliklerini Gasp Ettiği İşçiler Sendika Önünde Basın Açıklaması Gerçekleştirdi!

İşçiler tarafından seçilmiş oldukları hâlde sendika temsilcilikleri DİSK Genel-İş tarafından gasp edilen işçiler hakları için DİSK Genel-İş 1 No’lu Şube önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Temsilciliklerinin ellerinden alındığı yazılı biçimde tebliğ dahi edilmeden sadece sözlü olarak bildirilen işçiler, 30 Ağustos’ta sendika önünde oturma eylemi yapmaya başlamıştı. 3 Eylül günü, eylemin beşinci gününde işçiler, kitle örgütlerinin, emek örgütlerinin ve diğer işçilerin katılımıyla basın açıklamalarını gerçekleştirdiler.

Sarı sendikacılara karşı işçiler ve örgütlenme uzmanları da basın açıklaması ardından söz aldı.

“İşçilere sormadan temsilcilerinin alınması, işçi iradesinin ayaklar altına alınmasıdır. Biz bu iradeyi çiğnetmeyiz dedik.”

“Belediyelerle kapalı kapılar ardından işçilerin aleyhine anlaşma yapan sendikacılarla AKP’li zalimler arasında biz bir fark göremiyoruz.
DİSK Genel İş kırmızı tabelasını değiştirsin, sarı tabela assın!” [9]


Yoksullarla Değil Yoksullukla Savaşın! Geri Dönüşüm İşçisi Çekçekçiler Depo Baskınları Üzerine Basın Açıklaması Gerçekleştirdi!

Geçtiğimiz hafta polis, Ümraniye ve Bakırköy’deki kağıt toplama depolarına baskın düzenleyerek çekçekçilere idari işlem uygulamış ve çekçek arabalarına el koymuştu.
Bu baskına karşı, Afgan ve yerli çekçekçiler Dudullu’da kağıt deposu önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.Depolara yapılan baskınların ve çekçeklere el koymaların, Valilik ve İç İşleri Bakanlığı tarafından düzenlendiği söyleniyor.


“İçlerinde 145 Afgan göçmen olan toplam 246 kişi hakkında işlem uygulanmış, depolardaki geri dönüşüm atıklarına el konulmuş ve bazı depolar yıkılmıştır.”

Kağıt işçisi İzzet “Gece 3’te baskın yapıp buraları yıktılar. Burada işçilerin yattığı yatakları bile kepçeyle alıp götürmüşler. 50’ye yakın depo yıktılar. Devletin bizim ekmek kazandığımız yerleri yıkmaması gerekirdi.” dedi.[7] [8]


[1]: https://www.evrensel.net/haber/441742/renault-iscileri-banka-promosyonlarini-protesto-icin-kisa-sureli-is-durdurdu?utm_source=rss_feed&utm_medium=rss&utm_campaign=rss_syndication
[2]: https://www.evrensel.net/haber/441745/xiaomi-salcompta-isten-atmalara-karsi-eylemler-devam-diyor
[3]: https://www.evrensel.net/haber/441476/belediye-iscileri-ucretlere-zam-istiyor
[4]: https://haber.sol.org.tr/haber/ulasim-emekcileri-belediye-onunde-eylem-yapti-emegimizi-taserona-yedirmeyecegiz-312684
[5]: https://www.tekgida.org.tr/grev-yapmak-mi-yasak-kirmak-mi-55966/
[6]: https://ilerihaber.org/icerik/kagit-devinin-sendika-dusmanligi-129793.html
[7]: https://www.evrensel.net/haber/441925/geri-donusum-iscileri-ekmegimizden-de-onurumuzdan-da-vazgecmeyecegiz
[8]: https://twitter.com/emekadalet/status/1434134193248903170
[9]:https://twitter.com/emekadalet/status/1433816850748649480?s=20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir