Edirne sınırında bekleyen göçmenlere ne oldu?

Edirne sınırında bekleyen göçmenlere ne oldu? Artık kimse ilgilenmiyor onlarla. Bir krizi bastırmak için sınıra sürüldüler ve sonrasında sessizliğe mahkum edildiler. Daha önce gıda desteklerinin kesildiğini öğrenmiştik. Şimdi de sınırda bekledikleri alandan çıkarıldıklarını ve bir kısmının kendi iradeleri dışında bilmedikleri şehirlere gönderildiğini duyuyoruz. Göçmenlere ne olduğunu, neye maruz kaldıklarını, onların ne istediklerini kendilerinden duyabilme imkanımız maalesef oldukça kısıtlı. Özellikle kriz bölgelerinde, göçmenlerin kamuoyuna verebilecekleri bütün bilgiler kamu otoriteleri tarafından engelleniyor, bilgi aktaranlar tehditlere maruz kalıyor. Diğer taraftan olup biteni izleyecek bağımsız haber kaynaklarının bu alanlara girmesi, gözlem yapması da izne tabi. Bu koşullarda göçmenlere ne olduğunu öğrenmek istediğimizde ulaşabildiğimiz bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz… 

Jandarma göçmenlerin çadırlarını ateşe verdikten sonra (Foto: isminin açıklanmasını istemeyen bir göçmen)

Göç İdaresinin memurları son 10 gündür gönüllü geri dönüş için göçmenleri ikna etmeye çalıştı. Ancak geride dönecekleri bir yerleri olmayan göçmenler bunu sürekli reddettiler. Göçmenler kapıların açılmasını umduklarını söylüyorlardı ama açılmayacağına ilişkin kanaat de gitgide güçleniyordu. 

Geri dönüş kararını almalarını kolaylaştırmak için önce gıda desteği ve sağlık hizmetlerinde kısıtlamaya gidildi. Buna isyan edenler oldu ama karşılarındakilerin merhametsizliklerini görünce devam ettirmediler. 

Son olarak 26 Mart günü ‘Korona salgını var, sizi karantinaya göteceğiz’ diye ikna etmeye çalıştılar. Göçmenlere yakındaki misafirhanelere ve yurtlara götürülecekleri söylendi. Salgın bittikten sonra da geri dönüşlerine izin verilecekti. Ancak bir kısmı çeşitli şehirlerdeki Geri Gönderme Merkezlerine götürüldüler.

26 Mart akşamı ani bir kararla göçmenleri alandan çıkarmak üzere çok sayıda jandarma özel harekat alana girdi. Göçmenlerin çadırlar kurarak beklediği bu alanda ne bir dış gözlemci ne bir muhabirin bulunmasına uzun süredir zaten izin verilmiyordu. 

Jandarma çadır alanına girince bin kadar göçmen tampon bölgeye sığındı.

Pek çoğu gitmek istemedi. Göçmenlere fiili şiddet uygulanmadı ama çıkmayan ailelerin çadırları daha içindelerken yıkıldı. Çocuklar, kadınlar, koca koca adamlar ağladı, yalvardı ama jandarma oldukça sert davrandı. Göçmenlerin gönüllü olarak geri döndükleri söyleniyor ama bir kısmı sabaha kadar direndi. Bunun üzerine bazı çadırlar ateşe verildi. Bütün göçmenler alandan çıkarıldıktan sonra da salgın riski gerekçe gösterilerek alandaki bütün çadırlar yıkıldı. Son olarak tampon bölgede kalan bin kadar göçmen zorla araçlara bindirildi ve gönderildi.

Göçmenler sınırdan zorla tahliye edildikten sonra geriye kalanlar (Foto: isminin açıklanmasını istemeyen bir aktivist)

Geri Gönderme Merkezlerine gönderilenler için sınırdaşı işlemi yapmak maliyetli bir iş. Ama kontrol amacıyla muhtemelen orada bir süre tutulacaklar. Buna karşın salgın riski varsa, o merkezlerde daha önce kalanlar ile Edirne’den götürülenler arasında nasıl bir ayrım yapılabilecek ve nasıl bir karantina uygulanacak, bu bilinmiyor… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir