HDP İstanbul İl Örgütüne Dayanışma Ziyareti

Emek ve Adalet Platformu olarak son dönemde HDP’li belediyelere yönelik kayyum operasyonları ve tutuklamalar sonrası partinin İstanbul il örgütüne bir dayanışma ziyaretinde bulunduk. HDP İstanbul İl eşbaşkanları ve çeşitli birimlerden üyelerle verimli bir sohbet gerçekleştirdik.

HDP’ye yönelik bu saldırıların aslında tüm Türkiye halklarının hukuk ve adalet arayışına yapılmış saldırılar olduğunun altını bir kez daha çizdik. HDP eşbaşkanları da partinin bundan sonraki süreçte yükselen faşizme karşı birleşik bir cephe inşa etmek için farklı kesimlere çağrılar yapacağını belirtti. AKP iktidarının hukuku ve anayasayı hiçe sayan, ölü bedenler üzerinden dahi siyaset yapmaktan utanmayan kirli ideolojisine karşın sistem karşıtı tüm gruplar yan yana gelerek ortak bir mücadele hattı geliştirmedikçe, faşizme karşı yenik düşmemizin kaçınılmaz olduğu konusunda konuştuk. Ancak farklı kesimlerden ve geçmişlerden gelen insanlar olarak ortak bir zeminde mücadele imkanı bulabildiğimizde, iktidarın sürdürmeye çalıştığı korku atmosferine karşı umudu ve dayanışmayı yeniden inşa edebileceğimizi vurguladık. 

Kayyum operasyonları ve tutuklamalar sonrası, diğer muhalefet partilerinin özellikle yerel teşkilatlanmalarının HDP yönelik destek ziyaretlerinde bulunduğunu öğrendik. Tabandaki bu bir araya gelme deneyimleri, mücadeleyi daha üst düzeylerde ortaklaştırmanın yolunu da açabilir. Ki muhalefet partileri ancak HDP’ye, ESP’ye ve çeşitli sosyalist örgütlere yapılan saldırılara karşı sahici bir tavır ortaya koyabilir ve ortak bir eylem planının parçası olabilirlerse bundan sonraki sürece dair meşru bir zeminde konuşma imkanı bulabilirler. Aksi halde, bu otoriter düzenin devam ettiriciliğini üstlenmiş olacaklar. Emek ve Adalet Platformu olarak, halkların birleşik umuduna sahip çıkmaya, atanmışlara karşı seçilmişlerin yanında durmaya ve en önemlisi Kürt sorununun demokratik anayasa, eşit yurttaşlık ve anayasal statü temelinde çözümü için mücadele etmeye devam edeceğiz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir