Taşeron PTT işçileri köle muamelesine karşı ayakta: “Hz. Muhammed’in buyurduğu gibi kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur”

Topkapı dağıtım merkezindeki toplanma

Topkapı Dağıtım Merkezi’ndeki toplanma

Taşeron PTT işçileri daha önce ilan ettikleri üzere bugün (26 Nisan 2013, Cuma) saat 11:00’de Topkapı’daki PTT Dağıtım Merkezi’nde toplanmaya başladılar. Saatler 12:00’yi gösterdiğinde İstanbul’un dört bir yanından gelen 300’e yakın taşeron işçisi toplanmış, kendi aralarında ne yapacaklarına, haklarını nasıl arayacaklarına dair sohbetler koyulaşmıştı. Çoğu genç ve hayli heyecanlı olan işçilerin taşeron sistemiyle dertleri var ve bu konuda gayet haklılar. Ancak acil dertleri, ücretlerini iki aydır almayışları. Ücretlerini almadıkları için de 4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesine dayanarak bugün çalışamama haklarını kullandılar. 34. madde gayet net:

Ücretin gününde ödenmemesi”

“Madde 34 – Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.

“Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.”

Belli ki işçilerin hareketinin büyümesinden çekinen PTT Genel Müdürü işçilerin toplandığı Topkapı Dağıtım Merkezi’ne gelip işçilerle görüştü, ancak onları ikna eden hiçbir şey söylemedi. Bunun üzerine işçiler Sirkeci’deki Büyük Postane’nin önünde protesto kararı aldı. Topkapı’dan Sirkeci’ye gelen işçiler Cuma çıkışında o haşmetli bina önünde 14.00 itibariyle başlattıkları protestoda yoğunluklu olarak “Taşeron işçisi köle değildir” ve “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganlarını attılar, haklarını aramayı sürdüreceklerini belirten işçiler, aşağıda alıntıladığımız oldukça değerli basın açıklamasını okudular.

Avukatlardan bilgi alırken

Avukatlardan bilgi alırken

Taşeron PTT işçilerine Allah kolaylık ve sabır versin diyoruz. Her daim yanlarında olmaya çalışacağız. Madem sözlerini bir hadis-i şerifle bitirmişler bize de haddimiz olmayarak onlara bir ayeti hatırlatmak düşer: “Onlar, haklarına tecavüz edildiğinde, yardımlaşır, onun öcünü alırlar.” (Şura/42: 39, Elmalılı meali)

Okunan basın açıklaması:

Bizler PTT’de taşeron olarak çalışan kargo dağıtıcılarıyız. Burada toplanmamızın sebebi, devleti zarara uğratmak değil sadece alnımızın teri olan maaşlarımızı tam olarak ve zamanında alabilmektir. Hiçbir kuruluş, oluşum ya da sivil toplum örgütünün burada olmamızda bir etkisi ya da kışkırtması olmamıştır.

Bilindiği üzere PTT 1 Şubat 2013 itibariyle ihale sisteminde değişik bir yönteme başvurmuş ve bunu mütakip yıllardır adeta kanımızı emen ve bizleri para kazanabilecekleri objeler olarak gören ASGÜN firmasına bu ihale verilmiştir. Abuk sabuk fiyatlarla ve insan olarak yapabileceğimizin çok çok üzerinde çalışmaya zorlandığımız, en az üç çalışanın yapabileceği işin tek kişiden istendiği bu ihale, beklendiği üzere kısa süre sonra feshedilmiştir. Ancak işin tuhaf tarafı sanki bu feshin sorumlusu biz dağıtıcılarmışız gibi bunun faturası biz, emek harcayan çalışanlara kesilmiştir. Bu kadar düşük fiyatla ihaleyi kazanan firma (ASGÜN) bu işin yürümeyeceğini maalesef öngörememiş ve kendi düştüğü ateşe binlerce insanı da çekmiştir. Bizler haklarımızı talep ettiğimiz vakit, mağdur eden taraf olarak görülmekteyiz. Halbuki mağdur olan taraf bizleriz. Yıllardır çalışıyoruz ve yine yıllardır maaşlarımızın her ay geç ödenmesine, paralarımızın sudan sebeplerle kesilmesine rağmen kurumun adını karalayıcı en ufak bir eylemde bulunmadık. Hep sabrettik, düzelir dedik. Ancak artık ne sabrımız ne de dayanacak maddi ve manevi gücümüz kalmamıştır.

Genel müdür işçileri ikna etmeye çalışırken

Genel Müdür işçileri ikna etmeye çalışırken

Ancak bu yaptığımız, bir başkaldırı değil, sadece ekmek ve alınteri mücadelesidir. Yıllardır ezilmeye mahkum, bütün sosyal haklardan yoksun olarak çalışıyoruz. Kurumda çalışan kadrolu personel tarafından her zaman ikinci sınıf insan muamelesi gördük, servis araçları bomboş gittiği halde sırf taşeron olduğumuz için servislerden indirildik. Hiçbir zaman önce insan olarak görülmedik. Baskılar ve tehditlere maruz kaldık.

Artık yeter… Artık tehdit etmeyin bizleri. Artık yarın işten atılır mıyım korkusu yaşamayalım. Artık insan olarak görülelim. Bağırılmaktan, fırça yemekten, köle gibi görülmekten artık kurtulalım. İnsani çerçevede birbirimize saygıyla çalışalım. Hz. Muhammed’in buyurduğu gibi kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takvadandır. Bunu bilmeli ve buna göre davranmalıyız.

Saygılarımızla.

Avukatlara soru cevap faslı devam ediyor

Avukatlara soru cevap faslı devam ediyor

Uzaktan bir görünüm

Uzaktan bir görünüm

Genel müdür işçileri ikna etmeye devam ediyor

Genel Müdür’ün işçileri “ikna” çabası sürüyor

Sirkeci büyük postane önündeki protestodan

Sirkeci Büyük Postane önündeki protestodan

Taşeron PTT işçilerinin Sirkeci Büyük Postane önündeki protestolarından:

3 Responses

  1. 27 Nisan 2013

    […] Kaynak: Emek ve Adalet […]

  2. 6 Mayıs 2013

    […] “Taşeron PTT Işçileri Köle Muamelesine Karşı Ayakta: “Hz. Muhammed’in Buyurduğu Gib… […]

  3. 15 Aralık 2013

    […] İşte böylesi araştırmalardan birini dikkatinize sunuyoruz. Bir grup taşeron işçinin 2012 senesi sonunda kurmuş olduğu İşçi-Der, başta taşeron işçiler olmak üzere işçi sorunlarına elinden geldiğince çare üretmek için kurulmuş mütevazi ama çalışkan bir dernek. Onlarla birlikte pek çok şey yaptık. Örneğin geçtiğimiz Nisan ayında üç aydır maaşlarını alamadıkları ve insanca bir muamele görmedikleri için iş bırakan PTT işçilerine destek verdik, beraberce “Hz. Muhammed’in Buyurduğu Gibi Kimsenin Kimseye Üstünlüğü Yoktur!” dedik. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir