Üsküdar Kirazlıtepe’deki Yıkımlar Camii’ye Sıçradı

İstanbul’un Üsküdar ilçesi Kirazlıtepe mahallesinin camiilerinden Esentepe camii bu sabah İstanbul ve Üsküdar emniyetine bağlı çevik kuvvet ekipleri gözetiminde belediye görevlilerince yıkıldı.

Bir gün önceki sabah saat 08:00 civarında camiyi yıkmak üzere mahalleye gelen yıkım ekipleri camiinin önünde mahallelinin mukavemetiyle karşılaştılar. Öğlene dek sürdürülen müzakereler ve direniş sonucunda ekipler geri dönmüş ve yıkım ertelenmiş. Mahalleli tedbiri elden bırakmamış, gün boyu arada minareden halka direniş çağrıları da yaparak, ertesi sabaha kadar camiide nöbet tutmuş. Camiiyi tutanlar sabah saatlerinde çevik kuvvet ekiplerince apar topar camiden çıkartılarak arabalarla emniyete götürülmüşler. Bu esnada mahalleli tekrar cami önünde toplanmış. Belediye ve emniyet ekiplerinin ablukasını aşamayan mahalleli, sözlü müzakere için de muhatap bulamayınca sürece müdahale etmek istemiş, ancak karşılığında polis biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiler ile saldırarak mahalleliyi uzaklaştırmış. Uzun süren arbedenin ardından mahalleden otuz kişi göz altına alınmış.

Öte yandan mahalledeki kentsel dönüşüm süreci bir şekilde görüşmeler ve müzakerelerle devam ederken bunların yaşanması durumun vehametini gösteriyor. Mahalleli camiiyi etkin olarak kullandıkları için, üstelik cami sadece uzlaşanlara değil, halkın tamamına ait olduğu için, kentsel dönüşüm bahanesiyle yıkılmasına itiraz etmiş. Yasal açıdan bakıldığındaysa camiinin yapı kullanım belgesi, ruhsatı mevcut. Yıkım süreci için gerekli yasal mevzuata da uyulmadığı, yani herhangi bir yıkım veya tahliye tebligatı da yapılmadığı anlatılıyor. Haberi sizlerle paylaşıyoruz.

http://mahallelerbirligi.org/uskudar-kirazlitepedeki-yikimlar-camiiye-sicradi

Üsküdar Kirazlıtepe’deki Yıkımlar Camii’ye Sıçradı

Üsküdar Kirazlıtepe’de sabah 04:00 sularında çevik kuvvet polisleri ile birlikte gelen Üsküdar Belediyesi ekipleri herhangi bir tahliye veya yıkım tebligatı olmaksızın mahallelinin halen kullanmakta olduğu yapı kayıt belgeli, ruhsatlı Esentepe Camii’ni yıktı. 

Kirazlıtepe mahallesi bir yılı aşkın bir süredir Belediye Kanunu’nun 73. maddesi uyarınca kentsel dönüşüm kapsamına alınmış, Üsküdar Belediyesi ve TOKİ arasında yapılan görüşmelerin yarattığı belirsizlik ortamında dernekleşme yoluna gitmişti. Şubat ayı başında mahallenin riskli alan ilan edilmesiyle devreye Bakanlık girmiş, bunun üzerine mahalleli bir araya gelerek “Ellerinizi bizim mahallemizden, evlerimizden çekin!” demiş ve riskli alan kararına karşı dava açmıştı. Üsküdar Belediye Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeyinde görüşmeler olmuş, mahalleli ile yetkili kurumlar çeşitli yazılı ve sözlü müzakere süreçlerini devam ettirmektelerdi. Halen müzakereler devam etmesine rağmen belediye yetkilileri herhangi bir şekilde mahallede yaşayanların güvenliğini sağlamaksızın, asbest ölçümü yapaksızın, önlem almaksızın yıkımlara başlamış, mahallelinin yazılı ve fiili itirazıyla karşılaşmıştı. Nihayet kendi birliğini sağlayan mahallelilerse camiinin hala aktif olduğunu, kentsel dönüşüm sürecinden bağımsız olarak insanların etkin şekilde ibadet için camiiyi kullandıklarını belirterek camii yıkımını durdurmuşlardı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan görüşme randevusu alınmışken, Üsküdar Belediyesi’nin tekrar görüşmeye dair talepleri ortadayken, herhangi bir tahliye veya yıkım tebligatı olmaksızın yapı kayıt belgeli ve etkin olarak kullanılan mahalle camiisinin yıkılması mahallede tepkiyle karşılandı ve kafalardaki soru işaretlerini çoğalttı.

Kirazlıtepe halkı son olarak, belediyenin bu müdahaleleriyle bir şantiye ve yıkıntı ortamı yaratarak müzakere halindeki mahalleliyi yıldırma stratejisi güttüğünü, bu stratejiye boyun eğmeyeceklerini ifade etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir