Kuran’dan Notlar – İdeal Müslüman Örneği Olarak İbrahim (V)

“Şunu da unutmayın ki, bir zamanlar İbrahim’i Rabbi, birtakım kelimeler ile imtihan etti, o, onları sona erdirince, Rabbi ona, “Ben seni bütün insanlara önder (imam) yapacağım.” Bakara Suresi, 124. ayet.

“Şüphesiz İbrahim Allah’a itaat eden, hanif bir ümmetti. Ve hiçbir zaman müşriklerden olmadı.” Nahl Suresi, 120. ayet.

Bize geleneksel olarak öğretilen İslam’da kişiden beklenen, sıradanlığının bilincinde olmasıdır, kişinin kendini küçük ve değersiz görmesidir.

Pek çok muharref din yorumunda da böyle olduğu için Bakunin Tanrı ve Devlet kitabında insana hak ettiği değeri verebilmek için Tanrı’nın reddedilmesi gerektiğini söyler.

Oysa Kuran’a baktığımızda ideal Müslüman tam da öyle sıradanlığı ve küçüklüğü kabul etmesi istenen bir figür değildir, tam tersidir.

Yukarıdaki ilk ayete de her Müslüman bireye ayrı ayrı örnek gösterilen İbrahim’in bir önder oluşu vurgulanıyor.

Yani Allah bu ayet yoluyla bize “İbrahim gibi ol. Ve kendini bir önder olarak yetiştir.” Diyor.

İkinci ayetse İbrahim’in tek başına bir ümmet oluşunu öne çıkarıyor.

Yani Allah, İbrahim örnekliğiyle Müslümanlara, kendini tek başına bir ümmet, bir millet ve bir toplum olacak seviyede güçlü, çok boyutlu ve bütünlüklü bir insan olarak yetiştirmelerini salık veriyor.

Bu mertebe, Hazret-i Ali’nin “Sen kendini küçük bir cirm sanıyorsun. Oysa tüm alemler sende saklıdır. Kendi değerini bil” dediği makamdır.

O halde çağımızda ideal Müslüman bireyleri, önder kişilikler olarak ve tek başına bir toplummuş gibi güçlü varlıklar olarak düşünmemiz ve çocuklarımıza böyle hayaller aşılamamız gerekiyor. Elbette ki mezmum bir vasıf olan kibirden arındırılarak…

Özetle son derece güçlü kişilik sahibi bireyler olmalıyız, İbrahim gibi toplumunun güçlülerine meydan okuyacak bir cesarete sahip olmalıyız. İbrahim gibi çağımızın tüm bilgi birikimini kucaklamalıyız, ama zayıfları hor görmemeli, Kuran’ın emri üzere zayıfların hakları için mücadele eden ideal ve mefkure insanları olmalıyız.


* Öne çıkan görsel şuradan alıntıdır: https://illustrious-divinity.tumblr.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir