Kolektif – Pazarkule/Evros’tan Notlar – Son İki Gün

İlk yirmi günün notlarını beş parça (1.2.3., 4. ve 5.) halinde sitemizde iktibas etmiştik. gocmendayanisma.com‘da yayınlanmaya devam eden Pazarkule notlarının son iki gününü de iktibas ediyoruz.

KOLEKTİF

20-21.03.20 – Pazarkule/Evros (Alanda 21. ve 22. günler)

Pazarkule’den İstanbul’a ve Türkiye’nin farklı kentlerine dönüşler devam ediyor. Sınır bölgesinden şimdiye kadar kaç otobüs kalktığını bilmiyoruz ama alanda üç ila beş bin arası göçmenin kaldığı söyleniyor. Alandan kalkan otobüslerin bazıları göçmenleri daha önce yaşadıkları kentlere gönderiyor. Fakat pek çok kişi ya sınıra gelmeden önce yaşadıkları kent İstanbul’a nispeten yakın olduğu ya da gidecekleri kente bir otobüsü dolduracak sayıda kişi olmadığı için İstanbul’a gönderiliyor. İstanbul’a gelenlerin arasında önceden yaşadığı yerde varını yoğunu dağıtmış ve şimdi geri dönecek bir yeri olmayan bu yüzden nereye gideceğini bilemeyen kişiler de var.

Göçmenler otobüslerle geri gönderilirken ihtiyacı olanlara bir çift ayakkabı ve kişi başı 50’şer TL verilmiş. İstanbul üzerinden başka bir ile gitmesi gereken ve o ilde kaydı olan kişilere basit bir kağıt parçası üzerine iki gün geçerliliği olan Göç İdaresi ibareli bir “yol izin belgesi” verilmiş. Kimi otobüs firmaları bu belgelerin gerçekliğinden şüphe duyuyor, kimi firmalar göçmenlerin belgelerinin eksik olacağını varsaydığından, kimileri ise ırkçı tavırlarla ‘kokuyorlar’ diyerek göçmenleri taşımak istemiyor.

Pazarkule’den İstanbul’a göçmenlerin taşınmasını üstlenen otobüslerin Göç İdaresi tarafından ayarlandığını biliyoruz. Fakat muhtemelen turizm taşıma belgeleri olmadığı için bu otobüsler kişileri otogarın içinde değil, civarında herhangi bir yerde bırakıyorlar. Bu yüzden Esenler Otogarında nereye gitmesi gerektiğini bilemez halde dolanan göçmenlere rastlamak mümkün. Hatta İstanbul’a gece getirilen aileler geceyi otogar civarında geçirmek zorunda kalabiliyor. Son iki üç gündür bu şekilde İstanbul Esenler Otogar civarına bırakılan göçmenlerin arasından farklı illere gitmesi gereken yaklaşık 100 civarı kişi kendi imkanları ya da otogardaki gönüllülerin desteği ile yoluna devam etti.

Geri dönüşler geçtiğimiz perşembeden beri yoğun bir şekilde teşvik edildi. Her ne kadar göçmenlerin geri dönüşleri teşvik edilmiş ve edilmeye devam ediyorsa da bu konuda sorumluluğu olan kurumların, kişilerin sağlıklı koşullarda, geçmişte bıraktıkları düzene güvenli bir şekilde geri dönebilmesi için hiçbir şey yapmadığını görüyoruz. Göçmenler peyderpey farklı yerlere bırakılıyor. Sınır bölgesinden ayrılırken göçmenlere herhangi bir bilgilendirme yapılmıyor. Dolayısıyla göçmenler ulaştıkları yerde karşılaştıkları herkese nasıl bir ev ve iş bulacağını soruyor.

Sınır bölgesinde ise pek çok kişinin hala beklemeye devam ettiğini biliyoruz. Gıda ve çeşitli ihtiyaçların dağıtımı hala minimum düzeyde yapılıyor. Neyse ki söylenenin aksine sınırı boşaltmak için bir zor kullanılmamış. Son günlerde çeşitli sağlık ve ilaç ihtiyaçları olan kişilerin bunları temin etmekte çok zorlandığını, bayılan bir kişinin yetkililer tarafından hastaneye ulaştırılmadığı da yine sınır bölgesinden aktarılanlar arasında.

No border Pazarkule/Edirne

Kaynak: http://gocmendayanisma.com/2020/03/22/pazarkule-evrostan-notlar-20-21-mart-notes -from-pazarkule-evros-20-21-march

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir