Uzel Direnişi Ziyaretimiz

İşçinin Kendi Partisi ile yaptığımız Uzel işçileri direnişine yaptığımız ziyarete dair haberi iktibas ediyoruz. Haberin asıl kaynağına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Edirnekapı’daki fabrikaları önünde direnen Uzel işçilerini iki hafta önce küçük bir heyetle ziyaret etmiştik.

Bugün bu kez yirmi kişilik heyetimizle direnişi ziyaret ettik. Hem Uzel işçilerine moral vermek hem de üyelerimizden daha geniş bir grubun bu mücadeleye şahitlik etmesini istedik. Yaşadıkları müthiş haksızlığı ve on üç yıldır süren mücadelelerini dinledik.

Uzel makina işçileri 2008’de beşer maaşları ve kıdem tazminatları ödenmeden kapı önüne konmuşlar. İşyerinde örgütlü olan, yıllarca işçilerden aidat alan Türk Metal sendikası kendilerine sahip çıkmamış. İşçilerin en çok tepkili oldukları kişilerin başında, haklarını sonuna kadar savunacağına söz verip sonra sahip çıkmayan Türk Metal’in başkanı geliyor. İflas eden patronları bankalara ve diğer firmalara olan borçlarını öderken işçilerin hakkını ödememiş. İlgili kamu kurumları ise bu kepazeliğe göz yummuş, müdahalede bulunmamış. Sorun kangren haline gelmiş.

Yaklaşık iki bin işçinin nasıl mağdur olduğunu, geçim sıkıntısına savrulduğunu, pek çok yuvanın yıkıldığını, 30 yıllık işçilerin tazminatlarını alamadan ortada kaldığını öğrendik.

Yakın dönemde yeniden harekete geçtiklerini ve haklarını yedirmemek için fabrika önünde yeniden direnişe başladıklarını dinledik. İşçilerin bu mücadelesine DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası destek veriyormuş.

Bugün işçiler ziyaretimizin ardından patronlarının Beylerbeyi’ndeki yalısı önünde bir protesto yapmaya gittiler. Bir Uzel direnişçisi patronlarına yönelik tepkisini şöyle özetledi:

Biz rahatsız oluyorsak, yuvalarımız yıkılıyorsa, huzurumuz kalmıyorsa sen de rahatsız olacaksın!

Bir diğer direnişçi ise devletin bu haksızlığa göz yumarak, bu haksızlığı görmezden gelerek kendi kurucu ilkesini çiğnediğini şöyle ifade etti:

Devlet ne için vardır? Millet için vardır. Devlet sadece zenginler için varsa o ülkede adalet yoktur!

İşçilerin fabrikanın duvarlarına astığı onlarca pankart ve dövizden bir tanesi halimizi özetliyor:

BU ÜLKEDE İŞÇİ HAKKI YOK!

Uzel direnişçilerinin mücadelesinin takipçisi olacağız. Haklarını elde edebilmeleri için kendilerine elimizden gelen desteği vereceğiz.

Hakkını arayan işçi onurlu işçidir! Onurlu işçiler yalnız değildir!

Yaşasın sınıf dayanışması!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir