1 Mayıs Günü Yatağan Maden İşçilerinin Yanında Kurtuluş Parkındayız

1 Mayıs İşçi Bayramı yokluk, yoksulluk çeken, emeğinin hakkını, toplumsal refahtan payını alamayan milyonların sessizliğine ses olmak isteyenlerin kendini gösterdiği, sosyal adalet talep ettiği gündür. Bu gün her türlü dini, ideolojik, kültürel kutuplaşmanın ötesinde toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren hayati meseleler üzerinde sahici bir saflaşmanın ortaya konması gereken gündür. 1 Mayıs işçinin yanında ondan daha yüksek sesle konuşmadan, onun sesine kulak verdiğimiz bir gün olmalıdır. Bu anlamda samimiyetin kapalı spor salonlarında değil mazlumun, mağdurun ve potansiyel mağdurun yanında olmakla gösterileceğine inanıyoruz. 

Ankara Emek ve Adalet Platformu olarak bu 1 Mayıs’ta güvenliksiz, tedbirsiz çalışma koşullarında hayatını kaybeden işçileri, göçük altında kalan maden işçilerini hatırlatmak ve daha düşük maaşlarla daha kötü çalışma koşullarına mahkum eden 4/C türevi yasalara, iş güvenliği standartlarını aşındıran özelleştirme süreçlerine karşı ses vermek için özelleştirmeye direnen TES-İŞ ve Türkiye Maden-İŞ sendikalarına bağlı Yatağan işçilerinin yanındayız. Yürüttükleri mücadelenin, halihazırda mevcut olan 4/C mağdurlarına yeni mağdurların eklenmemesi adına kıymetli olduğunu düşünüyoruz.

Kapitalizmi Kabe edinen, geniş çaplı toplumsal mağduriyetleri “kalkınma” efsanesi uğruna gözardı edilebilecek basit zayiatlar olarak gören ve neo-liberal iktisad uygulamalarını tartışmayı haram kılan zihniyetten Allah’a sığınmak için, işçinin derdi ile dertlenmek, emeğin hakkını ve haysiyetini savunabilmek için, gündelik kaygıları yüzünden çalışanların sorunlarına kulak tıkayanlara hakkı tavsiye edebilmek için 1 Mayıs Perşembe günü saat 10.30’da Kurtuluş Parkı’nda Yatağan maden işçileri ile birlikteyiz. Emeğin sesine ses vermek isteyen tüm kardeşlerimizi o gün hep beraber Özelleştirme Dairesi Başkanlığı önünde 20 gündür nöbette olan işçilere “öncülük etmeye” değil, onlara kulak vermeye çağırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir