“Alnımızın Teri Asgari Ücret mi?” – 1 Mayıs 2013

Facebook: 1 Mayıs

Neden 1 Mayıs’a gidiyoruz? Yanlış bir soru. Doğru soru şu: Sen neden 1 Mayıs’a gelmiyorsun? 1 Mayıs’a gidiyoruz, çünkü Türkiye işçilerinin acilen çözülmesi gereken sorunları var. 1 Mayıs’a gidiyoruz, çünkü bu gün sorunlarımızı ve taleplerimizi dile getirmemiz için kazanılmış bir gün.

Bugün Türkiye’de 25 milyon çalışanın %63’ü işçi. Dolayısıyla önemsiz bir güruhtan değil, dikkatle kulak kesilmek gereken ciddi bir kesimden söz ediyoruz. İş güvenliği, işçilerin sorunlarının başında geliyor. Her gün ortalama 4 işçi, adına kaza, sebebine kader denemeyecek cinayet gibi ölümlerle hayatını kaybediyor. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızın ardından bakınca, denetimsizlik, tedbirsizlik ve aşırı çalıştırılma görüyoruz.

Sadece canımızdan değil iş güvencemizden de oluyoruz. Kısa süreli sözleşmelerle, stajyerlikle, kayıtdışılıkla, taşeronlaşmayla iş güvencemiz, kıdem tazminatlarımız, alınterimiz olan haklarımız ellerimizden alınıyor. Her türlü güvenceden yoksun olan taşeron sistemi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “müjde” dediği yeni yasayla iyice kabus olacak. Asli iş-tali iş ayrımının ortadan kalkmasıyla taşerona karşı mücadelemizin yegane yasal dayanağı da ortadan kalkacak. Eğer biz sesimizi çıkartmazsak…

Sade işimize değil, hakkımıza da göz konmuş durumda. Asgari ücret açlık ve yoksulluk sınırının altında, onurlu ve insanca bir yaşamın hayli uzağında. Asgari ücreti biz işçiler değil, işverenler, hem de en büyükleri belirliyor. Kuzunun kaderi kurdun insafına kalıyor. SGK’ya kayıtlı 9,5 milyon işçinin, 4 milyonu asgari ücretle çalışıyor. Aileleriyle birlikte 20 milyona yaklaşan dev bir nüfus!

Bugün hem az paraya, hem de haddinden fazla çalışmak zorundayız. Fazla mesaiye kalıp da mesai ücretini alamayanlarımızın sayısı hiç de az değil. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı için gece gündüz ter döken bizler, evimize gittiğimizde ne eşlerimize bir selam verebiliyor, ne evladımızla vakit geçirebiliyoruz.

Hakça ücretle, adil koşullarda, güvenceli bir şekilde çalışmak istiyoruz. Ekmeğimize göz dikene, hakkımıza el uzatana sesleniyoruz. Adımız Taşeron, soyadımız Köle, bir ömür geçmez böyle! Asgari ücret ve taşeron köleliktir; kölelere özgürlük!

1 Mayıs’ta, saat 9:00’da Çapa Hastanesi’nin önünde buluşacağız. Her durakta taşeron zulmünü lanetleyerek 1 Mayıs alanına yürüyeceğiz. Çapa’da hastane yönetimine, Aksaray’da İSKİ idaresine, Saraçhane’de İstanbul Belediyesi’ne sesleneceğiz. Yürüdükçe sesimizi yükselteceğiz, Taksim’e gürleşeceğiz. Yollar yürümekle aşınmazmış, varsın aşınmasın. Biz hakça çalışmak, adilce yaşamak istiyoruz.

Hepinizi bekleriz.

Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği

İşçi Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği

Emek ve Adalet Platformu

afis1mayıs-5-internet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir