Bir Başka Açıdan Said Nursi – Metin Karabaşoğlu Söyleşisi

1011054_598192266924022_1616096751_n

Etraf toz duman içinde. Göz gözü görmüyor. Mevcut siyasal gündem hepimizi hortum misali içerisine çekiyor. Öte taraftan mevcut gündemin dışına çıkmaya ve yüzeysel söz oyunlarını bir kenara bırakıp daha derinden söz üretmeye başladığınızda ise ‘ Ee tamam da kardeşim hangi taraftansın’ sorusuyla karşılaşıyorsunuz. Muhalefetin de iktidara içkin olduğu düşüncesini bir kenara not ettiğimizde iktidarın şemsiye dışında düşünmeye çalışmak, merkeze iktidar düşüncesini değil de ahlakı ve hakikati konumlandıranlar açısından hayati bir önem ifade ediyor.

Biraz soluklanalım, nefes alalım . Siyasal iktidarın geçici olduğunu göz önünde tutarak sürekli olana, derinlikli olana ve sahici karşılığı olana doğru yönelelim istedik.Bir dönem, zamanın mevcut iktidarının göbeğinde siyasal mücadele yürütmüş sonrasında geri çekilerek ve sürgün bir hayatı tercih ederek toplumsal adalet mücadelesinin farklı bir mecrada devam ettirmiş bir alimi tanımaya, onun mücadelesini anlamaya çalışacağız.

Bu vesileyle *Metin Karabaşoğlu ile Said Nursi’yi ve onun toplumsal mücadelesini konuşacağız. Alimlerin dahi parsa parsa pay edildiği bir vasatta Said Nursi’nin siyasal iktidar ile olan ilişkisi üzerinden adalet talebinin nasııllığını tefekkür etmeye çalışacağımız programa tüm dostlarımız davetlidir.

* Metin Karabaşoğlu 1964 yılında İzmir’in Tire ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu ilçede tamamladı.1985 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Üniversite yıllarında yazmaya başladığı Köprü dergisinin bir süre editörlüğünü yürüttü. İz Yayıncılık’ta, Karakalem ve Zafer dergilerinde editörlükte bulundu.1994-2001 arasında Yeni Asya gazetesinde haftada iki gün olmak üzere köşe yazarlığını yürüttü.2001-2002 akademik yılında Hartford Seminary’nin davetlisi olarak ‘misafir ilim adamı’ statüsüyle ABD’ye gitti.İbrahim M.Abu Rabi’nin editörlüğünde hazırlanan Islam on the Crossroads:On the Life and Thought Bediuzzaman Said Nursi adlı İngilizce eserinde (State University of New York Press,2003) yazarları arasındadır.Karabaşoğlu ,Blaise Pascal’ın Düşüncelerini Türkçeye çevirmiş, mütercimleri arasında yer aldığı Marshall G.S Hodgson’ın üç ciltlik The Venture of Islam’ını Türkçe yayına hazırlamış, ayrıca M.Asım Köksal’ın sekiz ciltlik Hz.Muhammed ve İslamiyet’i de dahil olmak üzere birçok kitabın yayın hayatına kazandırılmasına katkı sunmuştur.

Yer: Mazlumder Ankara

Tarih ve Saat: 13.04.2014, Perşembe, 17:00-19:00

Facebook etkinliği: https://www.facebook.com/events/471868342940750/?previousaction=join&ref_notif_type=plan_user_invited&source=1

1 Response

  1. emre isa dedi ki:

    ufak bir düzeltme yapalım.

    Bugünkü programımız saat 18:00’de başlayacak. Hoca’nın yoğunluğundan dolayı saati revize etmek zorunda kaldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir