Çapa’da İşten Atılan Arkadaşlarımız için buluşuyoruz

İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Hastanesi’nde taşeron firma bünyesinde çalışan Taş-İş-Der ve DİSK Genel-İş üyesi beş arakadaşımız, kadro hakkı, ücret kesintilerinin geri ödenmesi ve sağlıklı çalışma koşulları için mücadele ederlerken ”provokatörlük ve işçileri greve teşvik etme” gerekçeleriyle İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimliği’nin kararıyla işten atıldılar.

Uzunca bir süredir devam eden mücadele sürecinde, son haftalarda yapılan eylemler sonucu idare tarafından işçilere pişman olduklarını, bir daha benzer eylemler yapmayacakları konusunda söz verdiklerini ifade eden ve aslında geçerliliği olmayan bir dilekçe imzalatılmaya çalışıldı. İmzalamadıkları takdirde işten çıkarılacakları söylenerek işçiler tehdit edildi. Genel Cerrahi Ameliyathanesi’nde çalışan Murat Hürol, Kadir Ağsu ve İbrahim Çoban ile Nöroloji Servisi’nde çalışan işçi arkadaşlarımız Cemal Bilgin ve Göz Ameliyathanesi’nde çalışan İsmet Çeçe’nin bu geçersiz dilekçeyi imzalamadıkları için işten çıkartıldıkları çok açık.

Cuma günü gerçekleşen işten çıkartılma olayından sonra işçiler bir direniş komitesi kurarak Pazartesi günü işe geri alınma talebiyle bir çadır kurup nöbete geçme kararı aldılar ve aşağıdaki çağrıyı yaptılar. Pazartesi günü saat 12:00’de arkadaşlarımıza destek olmak için herkesi Çapa Tıp Fakültesine, Monoblok önüne bekliyoruz.

“Basına ve Kamuoyuna,

ÇAPA’DAKİ İŞÇİ KIYIMINA KARŞI DİRENİŞE GEÇİYORUZ!!!

İstanbul Tıp Fakültesi (ÇAPA) Hastanesi’nde taşeron firma bünyesinde çalıştırılan , kadro hakkı, ücret kesintilerinin geri ödenmesi ve sağlıklı çalışma koşulları için mücadele yürüten DİSK Genel-İş üyesi dört işçi ”provokatörlük ve işçileri greve teşvik etme! Gerekçeleriyle İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimliği’nin emriyle işten atıldılar.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde çalışan işçiler 19.01.2015 tarihinde hastane yönetiminin kendilerine verdikleri ücretlerin iyileştirilmesi yönündeki sözlerin tutulmaması nedeniyle eyleme geçtiler. Eylem sürecinde hastane yönetiminin işten atma tehditleri sonrası işe dönen işçiler ‘pişman olduklarını. Özür dilediklerini’ belirtmeleri istenen onur kırıcı savunmalar yazmaya zorlandı. Hastane yönetiminin kendisi tarafından hazırlanan ve işten atma tehdidiyle zorla imzalatılmaya çalışılan savunmaları vermeyi reddeden Kadir Ağsu, Murat Hürol ve İbrahim Çoban işten atıldı.

İstanbul Üniversitesi bünyesinde taşeron çalışmaya karşı mücadele yürüten TAŞ.İŞ.DER başkanlığı yapmış ve DİSK Genel-İş üyesi olan Cemal Bilgin ”pravokatörlük ve baskı yaparak diğer işçileri greve teşvik etme! gibi gerekçeler gösterilerek işten atıldı.
İşçilerin yazması istenen zorla imzalatılmaya çalışılan onur kırıcı savunma metinleri İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi İnsan Kaynakları Süreç Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Erelel ve Türk Sağlık-Sen şube başkan yardımcısı Turgay Kara tarafından hazırlandı. İşçi hakları için mücadele etmesi gereken bir sendika temsilcisinin ile hekim kimliği ve öğretim üyesi unvanı taşıyan birisinin sağlık çalışanlarına uyguladıkları bu zulüm kabul edilemez.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Monoblok önünde 26.01.2015 Pazartesi günü Saat 12:00 da DİRENİŞ ÇADIRI kuruyoruz.
Birlikte sağlık hizmeti ürettiğimiz işçi arkadaşların işten atılmasını kabul etmeyen tüm öğretim üyelerini, asistanları, hemşireleri, idari personeli, hasta bakıcıları, temizlik işçilerini, tıbbi sekreterleri ve tüm diğer hastane çalışanlarını direnişimize çağırıyoruz.
DİSK Genel- İş
İstanbul Tabip Odası
Eğitim Sen 6 Nolu Üniversiteler Şubesi
TAŞ.İŞ.DER
İşçi Sözü Bülteni”

10423305_569376206531111_3059473848660586616_n

İşçilere tehditle imzalatılmaya çalışılan geçersiz dilekçe örneği.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İleriHaber’in hazırladığı detaylı haber:

http://ilerihaber.org/belgeyi-imzalamayanlar-isten-cikarildi/9173/

facebook etkinlik sayfası:

https://www.facebook.com/events/1535348560051151/?notif_t=plan_user_declined

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir