Emek İftarında, Halil İbrahim Sofrasında Buluşuyoruz


21 Temmuz Pazar, Saraçhane parkı (Şehzadebaşı Camii yanı)

“Ramazan bize zorlukta ortaklaşmayı ve zorluğun aşıldığı vakitte kardeşçe bir araya gelmeyi öğretir. Nasıl gün boyu açlıkta, susuzlukta ve yoksunlukta buluşuyorsak, iftarda da bu birliği perçinlememiz umulur. Nice görünür ve görünmez duvarın ayırdığı hayatlarımızı yakınlaştırmak için oruçta eşitlenip iftarda buluşmaktan daha güzel bir vesile düşünülemez. Zira oruç bize temel ihtiyaçlarımızı ve bunlarda ortak olduğumuzu hatırlatır. Bizleri yoksunlukta buluşturan oruç, hepimizi kendimizin ve birbirimizin yoksunluklarına şahit ve müdahil olmaya çağırır.”

Geçen yıl yine bu vakitlerdi. Bu sözlerle bitiyordu kardeşlik iftarları serimizdeki “işçi buluşması iftarı” na yaptığımız çağrı. On farklı işyerinden/meslekten gelen emekçi kardeşlerimiz, iftar sonrasında ekmek kavgalarını, dertlerini ve umutlarını anlatmışlar, mücadelelerine destek istemişlerdi. Geçen yıl gelenler bilir, güzel ve sahici bir kaynaşma, bir karşılaşma olmuştu.

Bu yıl da 21 Temmuz pazar akşamı dostlarımızla birlikte bir emek iftarı düzenleyelim istedik. Geride bıraktığımız bir yıl boyunca, hak arama mücadelelerine destek olmaya gayret ettiğimiz emekçi dostlarımız ve aileleriyle iftar edelim, sohbet edelim, kaynaşalım, dertleşelim istedik. Hem ailelerin kaynaşmasına hem de başka başka işyerlerinden insanların birbirleriyle tanışmasına vesile olsak ne güzel olur diyoruz. Emek sorununa duyarlı olan, merak eden, hakkını aramak ya da mücadelelere destek vermek isteyen herkese bir dinleme, tanıma ve tanışma imkanı yaratmak istiyoruz. Dertlerimiz, korkularımız, yalnızlıklarımız gibi dermanımız da aslında ortak, onu biliyoruz. Sorunlarımızı ancak birlikte, beraberce, istişareyle ve imeceyle; yani gerçek ve herkese açık bir kardeşlikle çözebiliriz; işte bundan eminiz.

İftarda çorba ve temel iftariyelik çağrıcılar tarafından sağlanacak. Eli boş gelmez ve getirdiklerinizi etrafınızdakilerle paylaşırsanız ortak soframız zenginleşir, çağrıcıların olmaktan çıkar, hepimizin olur inşallah.

Bekleriz.

Hayırlı Ramazanlar.

Geçen sene düzelediğimiz kardeşlik iftarlarında yaşananları, yazılanları bir araya getirdiğimiz bültenimiz için buraya göz atabilirsiniz:

afiş1

1 Response

  1. Rabia dedi ki:

    mERHABALAR,
    Bugün Fatih’te yapılan iftar programında bir sonrakinin barış iftarı olacağını ve yine Fatih’te yapılacağını söylediniz. Neden yine Fatih? Gecen sene farklı mekanları tercih ediyordunuz. Hem böylelikle farklı insanlara da kapılarınızı açmış oluyordunuz. Fatih iftarın çeşitliliğini, rengini, ötekini kucaklamada, en azından uzaklığı söz konusu olduğunda biraz yetersiz kalmakta. Mesela geçen yıl olduğu gibi, neden Fındıklı’yı düşünmüyorsunuz barış iftarı için?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir