Hrant Dink, Ahparig… – 19 Ocak Anması’na Şahitliğimiz!

3 Responses

 1. Erim dedi ki:

  “İslamcı”, “müslüman” kamuoyuna artık “Hepimiz Ermeniyiz” sloganı tartışmalarının ötesine geçip bu davada taraf olun diyorum.
  Adalet talebimizin varlığı kadar takipçisi de olmak mühim.

  Belki böylece Hrant Dink’i o kaldırımdan hak ettiği yere taşıyabiliriz.
  Hrant Dink hâlâ o kaldırımda!

  Alp arkadaşımız geçen sene de anmaya şu yazısıyla katkıda bulunmuştu.

  http://www.emekveadalet.org/arsivler/2405

 2. suat dedi ki:

  Aradan kaç yıl geçti ve adalet sağlanamdığı için vicdanlar hala kanamaya devam ediyor. Bu vesileyle adaleti yerine getirmekle sorumlu olanlara Hz. Ali’nin vicdanından bir örnek vermek isterim. Allah hepimizi affetsin.

  “Ümeyye oğullarının Ali’nin hükümet sahasına yaptıkları saldırılardan ve baskınlardan birinde Ali hükümetinin zimmetinde ve İslami hükümetin mesuliyeti altında bulunan Yahudi bir kadın zarar görmüş ya da öldürülmüştü. Ali savunulması gerektiği halde savunulmadığı ve kendisi de düşman karşısında onu savunamadığı için öylesine öfkelenmişti ki mescitte yüksek sesle şöyle haykırmıştı. “ Eğer bir insan bu ayıptan ölürse kınanmaz.”

  Ali Şeriati, Ali kitabından alıntıdır.

 3. alp dedi ki:

  mezhep fitnesinin ümmete, medeniyete, mezopotamyaya bıçak gibi sokulup, kanırtıldığı bu zor zamanlarda dink’in sözleri, yaklaşımı, tahayyülü ne kadar kıymetli. türklerle kürtlerin onurlu bir barışta buluşma ihtimaline bile tam sevinemediğimiz, bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü demekten kendimizi alamadığımız, bu müthiş ihtimalin bile mezhepçiliğe yedeklenip, bambaşka ve kocaman bir fitneye ve savaşa tahvil edileceğinden ürktüğümüz bu zor zamanlar. iyilikte, yalansızlıkta ve adalette buluşmak, birbirimizin ne doğduğuna değil ne kadar doğru durduğuna bakmak bu kadar mı zor? ve hep böyle mi kalacak? “kim önce geçebilecek bakalım sizi soktuğumuz huninin daracık ağzından, yiyin birbirinizi” diyor yeryüzü ilahları. hatanın çoğu da bizde. huniyi kırıp asıl zincirlerimize -illaki beraberce- saldırmak zor. ilahlar çok güçlü, çok korkutucu ve önümüze attıkları kırıntılar yaralı nefslermiz için fazlasıyla baştan çıkartıcı. imanımız zayıf, birbirimize saldırmak kolay. ve hatalarımızın bedeli giderek ve giderek büyümekte. ahireti geçtim, bu dünyada bile. dink’in türkler ve ermeniler için söylediği müthiş sözlerini alalım, türk ve kürde, alevi/şii ve sünniye uyarlayalım. bi durup düşünelim. su çatlağını bulur, yeter ki önündeki engelleri kaldırmaya sabırla gayret gösterelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir