İDE Konuşmaları: İslamî Devrim olur mu? 1979 İran Örneği

13 Haziran Cuma günü saat 19.00′da Mehmet Talha* arkadaşımızın “İslamî Devrim olur mu? 1979 İran Örneği”** başlıklı konuşmasıyla 35. Yılında İran’daki Devrim süreci ele alınacak.

* Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans mezunu olan Mehmet Talha Paşaoğlu, yüksek lisansına Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde devam etti. İran Devrimi ve Şiizmin Tarihselliği başlıklı yüksek lisans tezini henüz tamamlamış olan Paşaoğlu, daha önce çeşitli dergi ve gazetelerde İslamcılık ve Milliyetçilik üzerine yazılar yazdı. Halen Emek ve Adalet Platformu gönüllüsü olarak çalışmaktadır.

** İran Devrimi, 20. Yüzyıl Dünya Tarihi içinde benzersiz bir olay olarak çok sayıda çalışmaya konu oldu, ancak özellikle Türkiye’de yeterince tartışılmadı. “İslamî Devrim” ne demektir? İran örneği, 100 yıla dayanan protesto kültürüyle bize ne söylemektedir?  Bu toplantıda, İslamî Devrimin mümkünatını kavramsal bir tartışmaya tabi tutacak ve 1979’a hem bir Süreklilik, hem de Kopuş olarak bakmaya çalışacağız.

Adres: İstanbul Düşünce Evi (İDE), Uncular Caddesi, 28/4 Üsküdar, İstanbul

http://ide.org.tr/detay.asp?ac=duyuru&id=33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir