Kot Kumlama’dan Temiz Giysi’ye: Abdulhalim Demir ile Söyleşi – 27 Mart Perşembe 19.30

“Bir sonbahar akşamıdır, yüreğim soğuk! Sarmış ruhumu ölüm korkusu… Adına iş denilen kumlama atölyesinde yazmışım adımı zamansız ölüm listesine. Gün be gün omuz omuza çalıştığım arkadaşlarımın ölümünü izlerken bir sancı düşer ruhuma, yüreğim buz kesilir korkudan. 24 Ekim’de yitirdiğimiz arkadaşım Hüseyin gelir aklıma, nemlenir gözlerim, yaş dökülür pınarından…”

demir

8 Temmuz 2011 tarihinde Abdülhalim Demir, iş cinayeti sebebiyle ölen arkadaşının ardından böyle yazmıştı. Kamuoyu kendisini kot kumlama işçilerinin haklarını almak için yaptıkları amansız mücadele esnasında tanımaya başladı, çok uzun süren mücadele sonucunda en azından bu ülkede kot kumlama işini yasaklatmayı, istedikleri kadar olmasa bile bir takım hakları almayı başardılar.

O mücadelenin ardından kendisi ikinci bir mücadelenin Türkiye temsilciliğini yürütmekte, 1990 yılında Hollanda’da kurulan, özellikle kadın işçilerin baskı altına alınması ve sömürülmesine karşı Temiz Giysi Kampanyası’nın (Clean Clothes Compaign) Türkiye’deki ayağını yürütüyor. Geçen sene Bangladeş’te bir atölyede meydana gelen yıkılma nedeniyle 1139 işçinin canını vermesinden sonra, Bangladeş ve benzeri ülkelerde imalat yaptıran şirketleri, iş güvenliği ile ilgili sözleşmeler yapmaya zorluyorlar.

Emek dünyası içinde hem bedel ödeyip, hem de mücadeleyi sonuna kadar sürdüren Abdülhalim Demir ile, 27 Mart Perşembe akşamı saat 19.30’da düne, bugüne ve mücadelesine dair bir sohbet gerçekleştireceğiz, bütün dostları bekleriz.

Temiz Giysi Kampanyası ile ilgili bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.temizgiysi.org/

http://www.imctv.com.tr/2013/04/28/silikozis-hastaligi-hayatini-kaybeden-koy-taslicay/

ktiscileri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir