Kula Kulluğa ve Sömürüye Karşı 1 Mayıs’ta Alanlardayız

2012’den beri Emek ve Adalet olarak farklı işçi grupları ile 1 Mayıs alanlarında omuz omuza, kol kola Çapa’da, Taksim’de, Fatih’te, Bakırköy’de yürüdük. Bu sene de 1 Mayıs’ta işçiler, öğrenciler, kadınlar ve erkekler hep beraber alanlarda olacağız.

Ülkemizde taşeron işçilerin yılardır uğrana mücadele ettikleri kadro müjdesi güvenlik soruşturmalarına takılıp birçoğu kadro dışı ve işsiz kalıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret hakkına hala sahip değiller. KHK’lar ile binlerce emekçi işinden atıldı, atılmaya devam ediyor. Ohal şartlarında greve çıkan, hakkını arayan işçiler polis engeliyle karşılaşıyor. Atanamayan gencecik insanlar canlarına kıyıyorlar. Rant, rüşvet, torpil ve yalan dolanla gemiyi yürütmeye çalışanlar alın terimizi, emeğimizi sermaye sahiplerine peşkeş çekiyor. Onlar için emeğimiz değersiz, sağlığımız değersiz, canımız değersiz. 2017 yılında en az 2006 işçi iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetti. Geride kalanlar perişan…

Hakça ücretle, adil koşullarda, itilmeden kakılmadan, güvenceli bir şekilde çalışmak istiyoruz. 1 Mayıs’a gidiyoruz, çünkü bugün sorunlarımızı ve taleplerimizi dile getirmemiz için dünya çapında kazanılmış evrensel bir mücadele günü.

Bunca haksızlığın, hukuksuzluğun karşısında hakkını aramanın, emeği ve adaleti savunmanın araçlarından biri olan 1 Mayıs’ta alanlarındayız. Bekleriz.

Saat 11:00’de Edirnekapı Mihrimah Sultan Camii Önünde buluşup Eğitim-İlke-Sen’den dostlarımızla birlikte Fatih’e yürüyeceğiz.

Emek ve Adalet Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir