Ölenleri An, Kalanlar için Mücadele Et!

Sizleri Adalet Arayan İşçi Ailelerinin çağrısına kulak vermeye davet ediyoruz:

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak hepinizi 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü Yürüyüşü’müze davet ediyoruz.
28 Nisan 1914’te ilk defa “iş kazaları”ndaki işveren sorumluluğu hukuken Kanada’da tescil edildi.
1984’te Kanada Kamu Çalışanları Sendikası inisiyatifiyle 28 Nisan, önce sendika bazında yas günü olarak hayata geçirildi.
1 yıl sonra Kanada Sendikalar Konfederasyonu 28 Nisan’ı tek taraflı olarak “Ulusal Yas Günü” ilan etti.
Kanada sendikalarının 7 defa yas ve anma günü etkinlikleri düzenlemesinden sonra, 1991’de Kanada devleti 28 Nisan’ı resmi yas günü ilan etti.
Bu tarihten sonra pek çok ülkede, genellikle sendikaların önderliğinde 28 Nisan, parlamentolarda da kabul görerek resmi anma ve yas günü oldu.
2001’de Uluslararası Çalışma Örgütü, 28 Nisan’ı “Dünya Çalışma Güvenliği ve Sağlığı Günü” ilan etti.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre her yıl 2 milyon 300 binden fazla kadın ve erkek çalışırken hayatını kaybediyor. Ülkemiz iş cinayetlerinde Avrupa’da 1’inci, dünyada 3’üncü sırada. Ulusal basına yansıyan haberlerden İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı raporlara göre günde 5 ila 8 işçi hayatını kaybediyor. 2016’nın ilk üç ayında en az 415 işçi gözümüzün önünde, tek tek hayatını kaybetti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2015 verilerini henüz açıklamadı, 1 yıl arayla açıklıyor. Açıklanan verilerse sigortasız çalışan işçiyi kapsamıyor. Meslek hastalığı olarak tespit edilmemiş ölümleri ve her ölümlü “kaza”yı da “iş kazası” saymıyor. Veriler gerçekte ne kadar işçinin hayatını kaybettiğini yansıtmıyor.

Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye,İstanbul Davutpaşa, İstanbul BEDAŞ, Ankara Ostim-İvedik, Van-Bayram Otel, Esenyurt Marmara Park AVM, Zonguldak Kozlu, Milas/Güllük AKFEN, İstanbul Arka Sıradakiler dizi seti, Esenyurt Özel Doğa Hastanesi, Soma Eynez madeninde ve Gemlik Gübre Fabrikası’nda çalışırken hayatını kaybetmiş işçilerin Adalet Arayan Aileleri olarak UNUTMAMAK-UNUTTURMAMAK için,28 Nisan 2016 Perşembe günü 4. geleneksel yürüyüş etkinliğimizi saat 19:30’da gerçekleştireceğiz.

1 Mayıs’ı emekçinin birlik, dayanışma ve mücadele günü olarak sahiplenenlerin, iş cinayetleriyle ihlal edilen yaşam hakkını ve adalet arayışımızı da layığıyla sahiplenmesini istiyoruz.

Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın “ANMA ve YAS Günü” ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamız (www.iscinayetleriniunutma.org) devam ediyor. Talebimizin daha çok duyulması için sosyal medyada #28Nisan ve #DahaKaçİşçi etiketlerini kullanıyor, desteğinizi bekliyoruz.

28 Nisan 2016 Perşembe – 19.30 Fransız Kültür Merkezi önü – Toplanma ve yürüyüş
ÖLENLERİ AN, KALANLAR İÇİN MÜCADELE ET!
İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..
ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ
www.iscinayetleriniunutma.org
unutma@iscinayetleriniunutma.org
http://facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti
http://twitter.com/iscinayetleri
vicdanveadaletnobeti.wordpress.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir