Protestoya davet: İş Cinayetlerine Kurban Gitmek İstemiyoruz

Bir rezidans inşaatında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Sezer Karakaş’ın iş arkadaşları

Bir rezidans inşaatında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Sezer Karakaş’ın iş arkadaşları

16 Kasım Pazar günü saat 14:00′te Eminönü meydanında İşçi-Der ve Taş-İş-Der’in düzenleyeceği “İş Cinayetlerine Kurban Gitmek İstemiyoruz” protestosuna davetimizdir.

Hemen her gün işçi ölümleri konusunda sözler veriliyor. Fakat bu sözlerin ne kadar boş ve yalan olduğuna hele son süreçte tekrar tekrar şahit olduk. Soma’dan sonra yalandan bir teyakkuz hali yaratıldı. Bu aldatmacanın ardından Torunlar İnşaat’ta, Ermenek’te ve Isparta’da yaşananları gördük. Her gün göre göre alıştığımız iş kazaları evlere, yüreklere yeni acılar düşürmeye devam ediyor. Devletin sermaye ile bağı herhalde o kadar sıkı ki, bu cinayetleri engelleyecek önlemler alınamıyor. Kimse sorumluları yargılamak için yapmacık bir iradenin ötesine geçmiyor. Bilakis bazıları pusuda bekliyor. Bu kazalar en çok, güvencesiz çalışma düzeninde, namı diğer taşeron sisteminde yaşanmıyormuş gibi, bu zalim sistemi iş hayatının her tarafına yaymak istiyorlar.

Patronların kendini savunacak yüzü zaten yoktu. Artık giderek devletin de kendini savunacak yüzü kalmıyor. Devlet denetleme zaafiyetini kabul etmiyor, suçu gerektiği gibi denetleyip yaptırım uygulamadığı şirketlere atıyor. Devlet yüksek işsizliğin sorumluluğunu üstlenmiyor, suçu rızkının peşindeki işçiye atıyor.

Halimiz ahvalimiz buyken, bu milletin vicdanı daha yüksek bir ses çıkarmak durumundadır.

Biz çalışma hayatının en sağlıksız, en zorlu koşullarında çalıştırılan taşeron işçileriz.

Ateş düştüğü yeri yakar. Hepimiz ateşe çok yakınız. Ama bilin ki sizler de öylesiniz.

Hepinizi protestomuza bekleriz.

Not: Protesto önemli ölçüde mizansen içerecektir.

http://iscider.org/protestoya-davet-is-cinayetlerine-kurban-gitmek-istemiyoruz/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir