Sınırları Açın! Eylem Çağrısı

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nin çağrısıyla, 14 Mart Cumartesi, saat 14.00’te Kadıköy’de Süreyya Operası önünde göçmenlerin yaşadıkları sorunlara dair bir eylem tertiplenecek. Emek ve Adalet  Platformu olarak bu çağrıyı destekliyor ve herkesi bu eyleme katılmaya çağırıyoruz. 

Eylem kapsamında bugün akşam saat 20.05’te, #sınırlarıaçın ve #opentheborders hashtagleriyle bir sosyal medya kampanyası da yapılacak.  

Eylemin çağrı metni ve detaylar şöyle:


İdlib’de uzun süredir devam eden ve geçtiğimiz günlerde sonuçları çok ağır bir hal alan çatışmalar, Suriye’de yaşanan insani krizi daha da derinleştirdi . Savaşın şiddetlenmesiyle, hayatını kaybeden, yaralanan ve yerinden edilen insanların sayısında dramatik bir artış yaşanıyor. Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce sivil, oldukça zor koşullar altında hayatta kalmaya çabalıyor.

Suriye sınırında süren bu insani krize, Türkiye’de bulunan göçmenlerin savaş kozu ve şantaj aracı olarak sınıra taşınması ve Avrupa Birliği’nin kendi sınırlarını göçmenlere kapatma ikiyüzlülüğü eklenince, tüm dünyanın gözü önünde sınırlar arasına sıkışmış bir can pazarı oluştu.

Hem Suriye hem de Yunanistan sınırında korkunç bir insanlık krizi yaşanıyor. Daha büyük felaketlere gebe bu durum ticari ve siyasi değil, acil insani müdahalelerle hafifletilebilir:

– Savaştan kaçarak Türkiye sınırına sığınan insanlar için sınırlar açılmalı, sığınmacıların yaşam hakkına saygı gösterilmelidir.

– Suriye’deki çatışmalar derhal durdurulmalı, Türkiye dahil tüm dış güçler ülkeyi terk etmeli ve Suriye halkının kendi geleceğini özgürce ve demokratik şartlar altında tayin edebileceği koşullar yaratılmalıdır.

– Türkiye, Cenevre Mülteci Sözleşmesi’ne koyduğu sınırlamayı kaldırmalı ve mültecilik statüsünü tanımalıdır.

– Avrupa devletleri, Türkiye’yi sınır bekçisi olarak tutma politikasına son vermeli ve kapılarını göçmenlere açmalıdır.

– Göçmenleri Türkiye’ye hapseden, AB-Türkiye arasındaki geri kabul anlaşması iptal edilmelidir.

– Göçmenlerin kaçak ve tehlikeli yollarla Yunanistan sınırına yönlendirilmesine derhal son verilmelidir.

Sınırlarda yaşanan felaketi “duyuyoruz, görüyoruz, biliyoruz”. Buna dur demek ve yaşam hakkını savunmak için 14 Mart’ta buluşuyoruz. İnsan hayatı ve onuru her şeyin üstündedir.

Tarih: 14 Mart Cumartesi
Saat: 14.00
Yer: Kadıköy Süreyya Operası önü

Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi

Eylemi ve sınırlardaki duruma dair farkındalığı arttırabilmek için;

12 Mart Perşembe saat 20:05’te #sınırlarıaçın #opentheborders hashtag’leri ile sosyal medya kampanyası yapılacaktır. Katılınız, çoğaltınız..

NOT: Eylem bireysel katılımlar dışında grup, inisiyatif ve kurumların katılımına ve imzasına açıktır. İmzacı olmak isteyenler birlikteyasaminisiyatifi@gmail.com adresine yazabilirler. İmzacı örgütlerin bayrak/flama getirmemeleri rica olunur.


Facebook etkinliği: https://www.facebook.com/events/655377461912354/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir