“Vekillere dokunmayın, müzakereyi başlatın” Türkiye Barış Meclisi

Türkiye Barış Meclisi’nin 29 Kasım tarihli toplantısından çıkan metni ve haftasonu düzenlenecek eylem çağrısını sizlerle paylaşıyoruz:

Türkiye Barış Meclisi’nin 29 Kasım’da İstanbul Hill Otel’de düzenlediği basın toplantısında  Hakan Tahmaz’ın yaptığı konuşmanın metni  aşağıdadır. Tahmaz konuşmasında barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden, Kürt sorununun demokratik çözümünden yana olan herkesi 1 Aralık 2012 Cumartesi günü saat: 17.00’ de Tünel’de  “Vekillere dokunmayın, müzakereyi başlatın” pankartının arkasında tek ses, tek yürek olmaya çağırdı.

Basın toplantısında ay Prof. Meryem Koray,  Prof. Gençay Gürsoy, sanatçılar Sevinç Altan, Deniz Türkali, anti-kapitalist Müslüman Gençlerden Sedat Doğan ve yazar Yavuz Delal de birer konuşma yaptılar. Toplantıya Orhan Alkaya,Melek Ulugay, Erdoğan Aydın, Yusuf Çetin, Necmiye Alpay, Haluk Ünal, Sezai Temelli, Burhan Sönmez, Masis Kürtçigil, Celal Başlangıç ve siyasi parti ve kitle temsilcisi de   katıldılar.

Konuşma Metni:

Vekillere dokunmayın, müzakereyi başlatın

Türkiye bir kez daha maceraya doğru hızla ilerliyor. Açlık grevlerinin 68. gününde ölümler olmadan sona ermesiyle toplumun değişik kesimlerinde canlanan barış umutları dokunulmazlıklar konusuyla yeniden yok edilmek üzere.

Tutuklu milletvekilleri sorunu çözülmeden şimdi de, 10 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki fezleke Meclis Başkanlığına ulaştırıldı. Başbakan, dokunulmazlıkların kaldırılması doğrultusunda tutum açıkladı.

Bu konuda Başbakanın yalnız olmadığı, Meclis’te bulunan BDP dışındaki partilerin de AKP ile birlikte davranacağı açıklamalarından anlaşılmaktadır.

Barış için müzakerelerin başlamasının artık kaçınılmaz bir hal aldığı bir dönemde, Meclis’in adeta barış için beliren umudu yok etmeye yeltenmesi anlaşılır gibi değil. Dokunulmazlıkların kaldırmasının sonuçlarının nelere yol açacağını geçmişten gelen deneyimlerimizle çok iyi biliyoruz.

Kürt sorunun demokratik çözümü öncelikle Meclis’te diyalog ve müzakere zeminini yaratmaktan ve sivil siyaseti güçlendirmekten geçtiğini hatırlatmamıza gerek yok. Meclis’teki BDP’li Milletvekillerini müzakere ve diyalog zemininden uzaklaştırarak, Kürt sorununun çözümü mümkün değildir. Dokunulmazlıkların kaldırılması doğrultusundaki karar her türden müzakere yoluna barikat kurmaktır.

Bugün acil yapılması gereken, denenmemiş olan yolu denemektir:  Kürt sorununun demokratik çözümü için müzakerenin barışa katkı sunacak herkesle biran önce başlatılmasıdır. Bunların başında da hiç kuşkusuz BDP gelmektedir. Bu nedenle “Milletvekillerine dokunulmamalı ve derhal müzakere başlatılmalıdır” diyoruz.

Aksi takdirde Türkiye demokrasisi bir kez daha çok derin yara alacak, demokratik çözüm umutları yok olacak. Bu bizi bekleyen bir felakettir.

Başta hükümeti, Meclis’te bulunan partileri her şeyden de çok tüm yurttaşları uyarmak istiyoruz. Barıştan, demokrasiden, özgürlüklerde daha fazla uzaklaşmadan bu gidişe durduralım.

Türkiye Barış Meclisi, barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden, Kürt sorununun demokratik çözümünden yana olan herkesi 1 Aralık 2012 Cumartesi günü saat:17.00’de Tünel’de  “Vekillere dokunmayın, müzakereyi başlatın” pankartının arkasında tek ses, tek yürek olmaya çağırıyor.

Türkiye Barış Meclisi

Hakan TAHMAZ

29 Kasım 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir