2. Evsizler Evi Yardım Kermesinin ardından…

Evsizler evine destek olmak için düzenlediğimiz ikinci kermesi de 15 Temmuz’da gerçekleştirdik. Hem evsizler evi üzerine hem de kermes ile ilgili söylenebilecek, anlatılabilecek çok şey var. Sağ olsun kermesi birlikte düzenlediğimiz Özgür Açılım Platformunda bir arkadaşımız çok güzel bir yazı ile söylemek istediklerimizi dile getirmiş. Bu yüzden yazıyı paylaşmak istedik. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

http://ozguracilim.net/evsizler-evine-destek-kermesi/

Huri Küçük

“Şefkat-Der tarafından açılan Atsushi Miyazaki Evsizler Evi sadece kış aylarında değil yaz aylarında da açık ve maddi sıkıntılar yaşıyor. Eve katkı sağlamak amacıyla 15 Temmuz 2012 Pazar günü kermes düzenliyoruz. Bu kermes, 3 Haziran Pazar günkü ilk kermesten sonra ikinci kermes olacak. Desteklerinizi bekleriz.

“Atsushi Miyazaki Evsizler Evi, Şefkat-Der tarafından 10 Aralık 2011 tarihinde Cihangir’de açılmıştır. 3 kattan oluşan erkek Evsizler Evi’nin toplam 20 kişilik barınma yeri mevcut olmakla birlikte, özellikle hava şartlarına bağlı olarak talebin yoğun olduğu dönemlerde gece gündüz vardiyalı uyuma ile kapasitesi 40 kişiye kadar çıkabilmektedir. Evin her katına sokakta yaşamını yitirmiş bir insanın ismi verilmiştir.

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi şu anda İstanbul’da evsiz erkekler için 365 gün 24 saat hizmet veren tek yerdir. Evin çarkı, Şefkat-Der’in yoğun çabalarıyla ve konuya duyarlı insanların yardımlarıyla dönmektedir. Evin aylık 1200 lira olan kirasının, buna ilaveten doğalgaz, su, elektrik faturalarının ve mutfak masraflarının ödenmesi, ortaya çıkan yüksek meblağı karşılayacak sabit bir gelirin olmaması sebebiyle epey zorlu olmaktadır.

Tüm İstanbul için yetersiz olmasına rağmen evsiz insanlar için sürekli hizmet veren bu evin ayakta durmasını sağlamak, insanların sokaklarda akıllarını ve sağlıklarını yitirmesine ve nihayetinde ölmelerine engel olmak, insana yarışır bir hayat sürmelerine katkıda bulunabilmek için tüm duyarlı insanların yardımına ihtiyaç vardır.”

Yukarıdaki metin Emek ve Adalet Platformu’nun geçtiğimiz Pazar günü düzenlediği kermese çağrı metnidir.

Haziran ayında evsizler evine ne şekilde destek verilebilir diye kafa yormak için Emek ve Adalet Platformu’nun öncülüğünde toplanıldı. En hızlı şekilde nasıl destek sağlanılacağı üzerine kafa yoruldu ve kermes fikri ortaya atıldı. Yiyecek ağırlıklı bir kermes yapılmaya karar verildi. Herkes kolları sıvadı. Kısa zamanda organizasyon işi halledildi. Nihayet, 3 Haziranda ilk kermes yapıldı ve çok güzel bir sonuç elde edildi.

İlk kermesin verdiği ümit, cesaret ve heyecanla kermesleri devam ettirmeliyiz denildi. İkinci kermes de 15 Temmuz Pazar günü yapıldı. Hayırsever kardeşlerimiz sayesinde bu kermesten de yüz akıyla çıkıldı. Böylelikle ilk kermesin vermiş olduğu sevinç ikiye katlanmış oldu.

Demek ki; “elimizden ne gelir ki” deyip sadece acıyarak yanlarından geçtiğimiz evsizler için, büyük sermayelere, büyük kuruluşlara ihtiyaç yokmuş. Yeter ki az sayıda da olsa samimi ve yapacakları işe inanan insanlar bir araya gelsin, Allah için, kendilerinden başkaları için bir şeyler yapmak istesinler; sonrası çok kolay. Elimizden çok şey gelir.

Ben de her iki kermeste de filli olarak görev aldım. Hiç birimizin daha önceden böyle bir tecrübesi olmamıştı. Bismillah dedik işe koyulduk, Allah da utandırmadı bizleri. Rabbim üçüncünü, dördüncüsünü, daha da ilerisini nasip eder inşallah. Başta Emek ve Adalet Platformu olmak üzere destek veren herkesin bir kez daha emeğine sağlık.

“Söz gelimi; kim Allah için karşılıksız verir ve Allah’a muhtaç olduğunun bilinciyle hareket ederse ve daha güzeliyle ödüllendirileceğine inanırsa; işte ona rahatlık ve mutluluğun zirvesine götüren yolu kolaylaştırırız.”

(Leyl suresi, 5. ayet) (çev. Mustafa İslamoğlu)

4 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir