Kardeşlik İftarları 2012 (Etkin Haber Ajansı Haberleri)

Etkin Haber Ajansı (ETHA) bu sene yaptığımız 4 iftarın 4’ünün de haberini yaptı. 4’te 4 yapan sadece ETHA oldu.

Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Sondan başa sırasıyla paylaşalım, hatırlayalım.

 

 

 

 

http://www.etha.com.tr/Haber/2012/08/11/guncel/gocmenlerden-dayanisma-cagrisi/

 

4. Hafta

Göçmenlerden “Dayanışma” Çağrısı

Kardeşlik İftarı’na katılan Afrikalı göçmenler, dayanışma sayesinde hayatta kalabildiklerini belirterek, “Dayanışmanızı bizden eksik etmeyin” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ağustos 2012 Cumartesi, 22:32

İSTANBUL- Emek ve Adalet Platformu tarafından düzenlenen “Kardeşlik İftarı”nın bu haftaki konuğu göçmenler oldu.

Taksim’deki Kemer Hatun Camii’nin yanında kurulan iftar sofrasına, Has Parti eski genel başkan yardımcısı Mehmet Bekaroğlu ile Taraf Gazetesi Yazarı Roni Margulies de katıldı.

Alana ise “Hepimiz kardeşiz, Afrika dahil”, “İltica sadece Batılıya ait bir hak değildir”, “Sınırlara inat sınırsız kardeşlik”, “Barınma haktır” yazılı dövizler açıldı.

Akşam ezanının okunmasının ardından iftar duasıyla birlikte oruç açıldı. Ardından iç savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Sierra Leoneli göçmenler, söz aldı.

Oldukça zor koşullarda Türkiye’ye geldiklerini anlatan göçmenler, Tarlabaşı’nda çok zor bir yaşam sürdürdüklerini söyledi. Emek ve Adalet Platformu’nun dayanışmasıyla hayatın zorluklarıyla mücadele etmeye çalıştıklarını belirten Afrikalı göçmenler, dayanışma sayesinde hayatta kalabildiklerini belirterek, “Dayanışmanızı bizden eksik etmeyin” dedi.

Katılımcılar iftarın ardından teravi namazını birlikte kıldı.

 

http://www.etha.com.tr/Haber/2012/08/05/guncel/evsizler-3-kardeslik-iftarinda/

3. Hafta

Evsizler 3. Kardeşlik İftarı’nda

Kardeşlik İftarı’nın 3.’sünde evsizlerin sorunlarına dikkat çekildi, “Evsizleri görmezden gelmeyin” denildi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ağustos 2012 Pazar, 09:20

İSTANBUL- Emek ve Adalet Platformu’nun düzenlediği “Kardeşlik İftarı”nın 3.’sü Tophane Sahili’nde Kılıç Ali Paşa Camii’nin yanında yapıldı.

Bu haftaki gündem evsizlerin sorunlarıydı. Ancak, evsizlerin katılımının az olduğu görüldü. Katılımcılar arasında eski Genel Başkan Yardımcısı Zeki Kılıçaslan da yer aldı.

“Dünya nimetlerini parselleyenlere inat yeryüzü sofrasını açıyoruz” yazılı büyük bir pankartın açıldığı iftar alanına evsizlerin sorunlarına dikkat çeken “Barın haktır. Kibir kuleleri haksızlıktır”, “Evsiz yoktur, ‘ağa’oğlu vardır”, “Evsizleri görün” yazılı dövizler de asıldı.

 ‘EVSİZLER GÖRÜLMÜYOR’

İftar öncesinde konuşma yapan Mustafa Emin, sokakta kaç evsizin yaşadığına dair gerçekçi bir verinin dahi olmadığını belirterek, “Çünkü evsizler hiçbir şekilde görülmüyor. Ancak öldükleri zaman kısa bir süre fark ediliyor” dedi.

Devletin bir takım yasal düzenlemeler yaptığını hatırlatan Emin, şöyle konuştu: “Ancak bu yasal düzenlemeler de uygulanmıyor. Evsizler, bazı belediyeler tarafından kış günlerinde sokaktan alınarak kısa süreliğine bir yere yerleştiriliyor. Bu da belediyelerin sosyal imajı bozulmasın diye yapılıyor. Bizler, evsizler için barınma evlerinin açılmasını istiyoruz. Onların yaşadıkları psikolojik sorunları için psikolojik destek verilmesini, acil danışma hattı kurulmasını istiyoruz.”

Şefkat-Der yöneticilerinin de konuşmalar yaptığı iftarda, ezanın okunmasının ardından dua edildikten sonra oruç açıldı.

 

http://www.etha.com.tr/Haber/2012/07/29/yasam/isciler-kardeslik-iftarinda-bulustu/

 

2. Hafta

İşçiler kardeşlik iftarında buluştu

Müslüman gençler, ikinci kez kurdukları kardeşlik iftarı sofrasında değişik iş kollarında direnen, örgütlenme çalışması yürüten işçilerle iftar açtı.

Etkin Haber Ajansı / 29 Temmuz 2012 Pazar, 11:34

İSTANBUL- Emek ve Adalet Grubu’nun geçtiğimiz yıl lüks otellerin pahalı iftar menülerine karşı başlattığı kardeşlik iftar sofraları bu yıl daha geniş katılımla, farklı parklarda kuruluyor.

Geçtiğimiz hafta Taksim Gezi Parkı’da kurulan kardeşlik sofrası bu hafta “Sabır dolu emeğiyle, yayla gibi yüreğiyle, çoluk çocuk geçindirip haram nedir bilmeyenler, buyurun siz de buyurun, buyurun dostlar buyurun” çağrısıyla Saraçhane Parkı’na kuruldu.

Her hafta değişik ezilen kesimlerden halkın bağdaş kurduğu sofrada bu hafta işçiler vardı. Hakları için direnen Roseteks işçileri, Davutpaşa’daki patlamada yaşamını yitiren işçilerin aileleri, Hey Tekstil işçileri ve sendikalaşmaya çalışan triko işçileri ve atık kağıt işçileri katıldı.

“Dünya nimetlerini parselleyenlere inat yeryüzü sofrasını açmaya geldik” yazılı pankartın altında oturan insanlara hitaben konuşan Ümit Aksoy Türkiye’de işçilerin yaşadığı hukuksuzlukları ve çalışma koşullarına değindi, “Orucumuzu açmak için biraraya geldiğimiz bu kardeşlik iftarı vesilesiyle memleketimizde bir işçi sorunu, işçilerin büyük bölümünün mağdurları oldukları bir hak ve adalet sorunu olduğunu dile getirmek, hepimizi şahitliğe ve müdahalliğe davet etmek istedik” dedi.

 ‘BAŞKALARI AÇKEN BİZİ TOK YATIRMA ALLAHIM’

İftar öncesi şöyle dua edildi: “Afrika’da insanlar açlıktan ölürken, asgari ücretle geçinen bir çok insan aç iken bizi tok yatırma Allah’ım. Bizi sermaye biriktirip imanını ve vicadnını çürütenlerden eyleme. Allah’ım direnenlere güç kuvvet ver. Soframızı mazlumların, yoksulların işçilerin, işsizlerin sofrası kıl, soframızı değil imanımızı, vicdanımızı arttır”

İftara katılan yaklaşık 500 kişi ezan sesiyle birlikte ortak kurulan sofrada oruçlarını açtı. İftar sonrasında kurulan kürsüden işçiler sorunlarını ve mücadelelerini anlattı.

Sendikalaşma mücadelesi veren triko işçileri “İşçiler birlik olursa hiçbir kuvvet karşılarında duramaz. Sendikalaşmaya, haklarımızı aramaya devam edeceğiz” dedi.

Roseteks’te direnen işçi “Roseteks firması sahipleri 382 işçinin haklarını vermeden kaçtılar. Biz sendikalaşabilseydik bu durumlarda bu şekilde mağdur olmazdık. Sendikalaşmamızı engellemek için işçi sayısını azallttılar. Sendikal faaliyet yürütenleri toplu şekilde işten attılar. Biz onları protesto etmek için patronun Levent’teki Köşe Başı adlı restorantı önünde simit ekmek ile iftarımızı açıyoruz. Herkesi destek vermeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

http://www.etha.com.tr/Haber/2012/07/22/guncel/kardesilik-iftari-taksim-gezi-parkinda/

 

1. Hafta

Gezi Parkı’nda kardeşlik iftarı

“İnsanın insan olarak itibarını alaşağı eden bu üretim ilişkilerine hiçbir şekilde rıza göstermeyen bir ses yükseltmek istiyoruz” diyen Müslüman gençler, bir kez daha Ceylan Otel önüne kardeşlik iftar sofrasını kurdu. Gençler, önümüzdeki haftalarda da işçiler, göçmenler ve evsizlerle bir araya gelecek.

Etkin Haber Ajansı / 22 Temmuz 2012 Pazar, 10:13

İSTANBUL- “Ağzı açık gözü toklar buyursunlar baş köşeye… Kula kulluk edenlerse ömür boyu taş döşeye” şiarıyla bir araya gelen Müslüman gençler Taksim Gezi Parkı’nda bulanan Ceylan Otel önünde kardeşlik iftar sofrası kurdu.

Kardeşlik sofrasında bir araya gelen yüzlerce kişi, Gezi Parkı’ndaki ağaçlara “Dünya nimetlerini parsellemeye inat, Yeryüzü sofrasını açmaya geldik” yazılı pankart astı.

Müslüman gençler adına açıklama yapan Ümit Aksu, geçtiğimiz Ramazan ayında da kardeşlik sofrası kurduklarını hatırlattı. Aksu, “Çağrımız yalnızca israfa karşı olmayı kapsamıyor. İnsanın insan olarak itibarını alaşağı eden bu üretim ilişkilerine hiçbir şekilde rıza göstermeyen bir ses yükseltmek istiyoruz” dedi.

“Bu seneki iftarımızda kime karşı olduğumuz kadar kimin yanında olduğumuzu da göstermek istiyoruz” diyen Aksu, “Ramazan vesilesiyle toplumumuzdaki uçurumlardan bir kaçına olsun temas etmek; işçi, evsiz ve göçmen abi, abla ve kardeşlerimizle bir program yaptık” şeklinde konuştu.

Müslüman gençler, Ramazan ayı boyunca her cumartesi farklı bir parkta iftar sofrası kuracaklarını açıkladı.

Müslüman gençlerin programı şöyle; “28 Temmuz Cumartesi günü asgari yaşama mahkum edilen, haklarını aramaları engellenen, kolaylıkla işten atılan, iş cinayetlerine kurban edilen farklı iş yerlerinden işçilerle,

4 Ağustos Cumartesi günü, Tophane Parkında, sokaklarda yaşamak zorunda kalan, hakkını arayabileceği meşru zeminlere dahi sahip olmayan, devletin ilgili birimlerinin ‘dertlerine derman’ olmaktan ısrarla kaçındığı evsizlerle,

11 Ağustos Cumartesi günü, Tarlabaşı Kemer Hatun Cami’nin yanındaki parkta, daha iyi bir hayat umuduyla ülkelerinden kaçan, ama İstanbul’un kenar mahallelerine sıkışan, ne gidebilen ne kalabilen arafta yaşayan ve adaletsiz göçmen politikası yüzünden hukuken hükümsüz kalan, resmiyette olmayan ama her gün görüp karşılaşılan göçmen kardeşlerimizle birlikte iftar yapılacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir