Geri Dönüşüm Emekçileri Basın Açıklaması Gerçekleştirdi : “Yoksullarla Değil Yoksullukla Savaşın!”

Geri dönüşüm işçilerinin, depo baskınlarına ve göçmen işçilerin gözaltına alınmasına karşı 4 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirdiği basın açıklamasındaydık. Baskınların detaylarını ve basın açıklamasından gözlemlerimizi arkadaşımız Muhammed Gazali Kılınç aktarıyor, ilgilerinize sunuyoruz;


Geçtiğimiz hafta polis tarafından Ümraniye ve Bakırköy’deki kağıt toplama depolarına gece 03.00’te baskın yapıldı. Onlarca kağıt toplayıcısının geçimini sağladığı çekçek araçlarına ve depolardaki geri dönüşüm atıklarına el kondu. Hatta bazı depolar yıkıldı. Geri dönüşüm emekçilerinin çevreyi kirlettiği bahane edilerek yapılan baskın sonucunda emekçiler ve depolar büyük zarara uğradı. Ayrıca 145’i Afgan göçmen olmak üzere 246’ı emekçi hakkında idari işlem başlatılmış olup, gözaltına alınan göçmenler sınır dışı edilmek üzere Tuzla’daki geri gönderme merkezine sevk edildi.
Bunun üzerine emekçiler ve depo sahipleri bugün, baskında tahrip edilmiş depoların birinde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yoksullarla değil yoksullukla savaşın” diyen geri dönüşüm emekçileri valilik ve belediyelere seslendi.

“Halk arasında ‘çekçekçi’ olarak tanınan bizler, artık kullanmadığınız ve gönül rızasıyla çöpe attığınız pet, plastik ve kartonları topluyor, onların geri dönüşümüne vesile olarak hem doğayı koruyor hem de geçimimizi kazanıyoruz. Biz valiliğin basın açıklamasında iddia edildiği gibi çevre kirliliğine yol açmamaktayız, tam tersine asıl bizler çevreyi korumaktayız. Önceden günde 2-3 sefer yapmadıkça toplanamayan atıklar, bizim çalışmalarımız sonucunda belediyelerin günde 1 kez kaldırdığı araçlarla toplanabilir hale gelmiştir. ”1

Basın açıklamalarının devamında belediyelerin ve fabrikaların yeteri kadar arıtmadığı atık sularla denizleri nasıl kirlettiğini ve bunlara dair bu kadar sert yaptırımların olmadığının altını çizen emekçiler, gasp edilen araçlarının ve göçmen emekçilerin hesabını soruyor.
Ekmekleri için mücadele etmeye devam edeceklerini belirten geri dönüşüm emekçileri; polisin baskınları sonucunda uğradıkları zararın telafi edilmesini, çekçek araçlarının iadesini, Afgan göçmen emekçilerin salıverilmesini ve gerekiyorsa valilik düzeyinde bir düzenleme ile bir daha benzeri durumların yaşanmasının önüne geçilmesini talep ediyor.


Görünüyor ki yerel yönetimler eliyle geri dönüşüm sektöründe bir el değiştirme hadisesiyle karşı karşıyayız. Valilik ve belediyelerin bu sert tutumundan anlaşılan o ki geri dönüşüm sektörü iktidarın yeni rant alanlarından biri haline getirilmekte. Bu yılın başlarında kanunlaşarak kurulması resmiyet kazanan Türkiye Çevre Ajansı’na (TÇA) dair kanun teklifinin TBMM komisyonlarından önce Emine Erdoğan’ın önüne gitmesi ve TÇA’nın kamu özel işbirliği şeklinde tasarlanarak yolcu garantili köprü inşaatı mantığıyla hareket edecek olması sektörün ranta açıldığını gösterir nitelikte.
Sermayenin güçlenmesi için emekçinin haklarını gasp edenlere karşı direnişin bir unsuru olacak, geri dönüşüm emekçilerine haklı mücadelelerinde bir omuz olacağız.


1https://twitter.com/emekadalet/status/1434136035471077378?s=20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir