TEXIM İşçileri ile Dayanışma Kermesinin ardından

kermes (2)

Duvardaki dövizde şöyle yazıyor: “Haksız yere işten atılan Tekstil işçileri yararına”

Geçtiğimiz hafta sonu, direnişlerinin ikinci ayını deviren Texim işçileriyle beraber İstanbul’un farklı semtlerinde kermesler düzenledik. Cumartesi günü Merter’de TEXIM’e giden ana caddenin üzerinde bir masa açıldı. Bakırköy’de, Fatih’te açıldı. Kadıköy ekibi sabahtan Kadıköy, öğleden sonra ise Maltepe’deydi. Pazar günü ise sadece Bakırköy ve Fatih’te açtık masalarımızı. Her masada ortalama 4-5 Texim işçisi arkadaşımız ile hazırdık.

Benzer kermesleri daha önce evsizler evi için düzenlemiş, az çok deneyim kazanmıştık. Bu sefer amacımız işten çıkarılmış işçilerin direniş masraflarını, geçimlerini sağlamaktı. Eğer yanılmıyorsak, memlekette bir ilk gerçekleşmiş oldu: “işçilerle dayanışma kermesi”. Üstelik evsizler için düzenlediğimiz kermeslerden farklı olarak, TEKSİF sendikası üyesi işçiler doğrudan kermesin düzenleyicilerindendi; satılan yemeklerin çoğunluğu işçi abilerimizin eşleri tarafından yapıldı. Yani ailelerin doğrudan katılımının olduğu bir etkinlikti.

“Hayır işi” meselesinde kimi zaman küçümsendiği gibi basit ve yüzeysel bir para aktarımı değil; kendimiz bizzat iki gün boyunca işçi arkadaşlarımızla iç içe, oradan oraya koştuk, muhabbet ettik, masa taşıdık, tezgah önlerinde çığırdık… “Sınıf mücadelesi” adı altında kimi zaman yapılan indirgemeci soyutlama da değil; çok belirgin ve somut bir amaç için, sendika ile beraber, direniş sürsün diye, muhabbetle yapıldı bu kermesler.

“Sınıf mücadelesi”, “dayanışma”, “hayır işi” gibi kavramların kesişimindeydik. Yürekler bir oldu, bu ayrımları kaldırdık inşallah.

Emre

bakirkoy3

Sabahattin ve Nuh sendika önlükleriyle yerlerini almışlar

Sendikalaştıkları için işlerinden atılan ve iki aydır mücadelelerini işsiz şekilde sürdüren TEXİM işçileri, geçtiğimiz haftasonu (6-7 Ekim) sendikaları Teksif’in desteği ve bizim de çamsakızı katkımızla kermesler düzenledi. Kermes aynı anda birden fazla noktadaydı: Cumartesi günü Merter, Fatih, Bakırköy ve Kadıköy; Pazar günü de Fatih ve Bakırköy. Bizim için yorucu ama daha çok heyecanlı bir haftasonu oldu. İlk defa bu kadar dört bir tarafa dağılan bir organizasyon yapıyorduk.

Cumartesi sabahı saat 8 de Merter’deki direniş çadırında buluştuk ve oradan gruplar halinde bölgelere ayrıldık. Merter, Bakırköy, Fatih ve Kadıköy’de masalarımızı kurduk. İşçi abilerimiz önlüklerini giydi, ablalarımız eldivenlerini taktı ve beraberce başladık.

Öğlene doğru sayısı artan, gelen giden insanlarla muhabbetler de başladı. Bu kermes fikri ortaya çıktığında halkımızın bu tarz emek meselesine dair kermeslere alışık olmadığını düşünmüştük. Gelen tepkiler doğrultusunda haklı olduğumuzu gördük. İlk gün gelen bir çift bir şeyler alırken “Bu işlerde toysunuz belli bu iş İslami camianın işi” dedi, biz de artlarından gülümsedik. Pek çok kişi de kermesin vakıf veya dernek organizasyonu olduğununu düşündü. İşin içinde bir sendika olduğu ve sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin organize ettiğini duyunca şaşırdılar. Masalara uğrayan pek çok kişi, orada bulunan işçi abilerimizle konuşma fırsatı buldu. Dertlerini anlattılar, bazen de dert dinlediler.Bizim açımızdan ise gerçekten çok iyi bir deneyimdi. Bu kermesin daha önceki evsizler evi kermesinden birkaç nokta da farklıydı. İşçi abiler ve onların yakınları ile aynı masa ardında durmak ve beraber bir iş ortaya koymak, savunduğumuz düşüncelerin görünür haliydi adeta. Bu kermesi beraber organize etmiş ve birlikte çalışmıştık. Gerçek anlamda dayanışma ve yardımlaşmaydı. Ailesiyle gelen abilerimiz vardı. Satış aralarında sohbet ettik, çocuklarıyla oyun oynadık. Daha önce yaptığımız çadır ziyaretlerinden çok daha fazlasıydı, benim açımdan.

Daha önce yaptığımız kermeslerden bir diğer farkı da daha çok çeşit ve miktarda malzememizin olmasıydı. Buna rağmen tahmin ettiğimiz meblağdan daha azını toparlayabildik. Diğer kermeslerden daha az bağış yapıldı. Bu da bizi biraz şaşırttı ve üzdü açıkçası. Halkımız kermese hiç de yabancı değil fakat işçi-kermes birleşimi onlara farklı geldi galiba. Özellikle her tür kermesin yoğun ilgi gördüğü Fatih’te biz de yoğun ilgi bekliyorduk. Sadece Fatih değil her bölgelerde bağış vb. şeyler beklerken, pazarlık yapılması bizi üzdü.İyisiyle kötüsüyle (iyisi çoğunlukta) büyük bir dayanışma haftasonunu atlattık. Kermesimize gelen, giden, yapan, satan, getiren herkesten Allah razı olsun. Bizim de bir faydamız olduysa ne mutlu.

Zehra Nur

KERMESLERDEN KARELER

Merter Cumartesi:

Cumartesi sabah 9 civarı, Merter masasının açılış anları. Henüz işler kesat. Daha şemsiyemiz bile gelmemişken üstelik 🙂

Bakırköy Cumartesi:

Bakırköy Pazar:

Texim işçilerinden Ersin bebeğiyle gelmişti

bakirkoy7

Texim işçilerinden Hakan iki oğlu ve eşiyle kermes masası başında

Fatih, Pazar günü:

kermes (3)

kermes

2 Responses

  1. 14 Ekim 2013

    […] elden geldiğince yardımcı olmak şeklinde devam etti. Sendikalaştıkları için işten atılan Teksim işçileri ve aileleriyle birlikte düzenlenen kermesler […]

  2. 27 Aralık 2014

    […] için işten atılan 36 Texim işçisi için de yapmıştık. Bu kermesin haberine buradan ulaşabilirsiniz. İlgili […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir