Üsküdar Meydanında İşçilerle Dayanışma Eylemi

Platformumuz çağrıcılığında 4 Şubat Cuma günü 17:30’da Üsküdar Mihrimah Sultan Camii önünde, Trendyol işçilerinin isyanı ve kazanımları ile başlayan ve diğer kurye işçilerinin eylemleriyle devam ettiğini gördüğümüz, bugünlerde ise ülke sathına yayılan yoğun emekçi mücadelelerini selamlamak üzere toplandık. “İşçiler Ayağa Kalkmadıkça Patronlar Diz Çökmez!” pankartının yanı sıra işçi direnişlerinden fotoğraflar ve “Kula Kulluğa ve Sömürüye Karşı Zafer Direnen Emekçinin Olacak” dövizlerimizle Üsküdar meydanında emekçilerin seslerine ses verdik. “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Sermayenin Değil, Rabbimizin Kuluyuz” sloganlarının atıldığı eylemimiz platformumuz adına Zeynep Uçar’ın okuduğu açıklama ve arkasından İşçinin Kendi Partisi genel başkanı Cemal Bilgin’in konuşması ile son buldu.

Eylemde okuduğumuz bildirimiz;

İşçiler Ayağa Kalkmadıkça Patronlar Diz Çökmez!

Fabrikanın çatısında bir fener yanıyor, o fener yolumuzu, yönümüzü, üstümüze çökmüş karanlığı aydınlatıyor. O feneri yakanlar, Farplas işçileri. Gebze’deki otomotiv fabrikasında, insanca ücret ve onurlu bir yaşam için Birleşik Metal Sendikası’nda örgütlenen 100 işçi anayasal haklarını kullandıkları için işlerinden atıldılar. 30 Ocak’ta fabrikada direnişe geçtiler, şalterleri indirdiler. Patronlar ve yönetenler çok iyi biliyorlar, gücümüz birliğimizden geliyor. Bu sebeple güçlenmek için birleşmemizi yalnızca sermaye sahipleri istemiyor. Bu ülkenin emekçi milyonlarını değil, hep ama hep patronları koruyan polisler sardı fabrikayı. Çatıya çıktılar işçiler, ‘ölmek var dönmek yok dediler’. Yaktılar fenerlerini. Biz Farplas işçilerinin direnişinin meşru olduğunu hatırlatmak için buradayız. 

Türkiye yangın yeri. Hayır yazın ormanlarımızı kavuran, sorumsuz siyasetçilerin söndürmekten aciz kaldığı yangınlardan bahsetmiyoruz. Doğalgazdan elektriğe, gıdadan temizliğe evlerimize düşen ateşten bahsediyoruz. Kendi çıkarları, yandaşlarına peşkeş çektikleri ihaleleri, akla gelmez ekonomi politikalarıyla memleketi yangın yerine çevirdiler. Yetmezmiş gibi şimdi de en çok hakkımızı yiyen beşli çetenin vergi borçlarını siliyorlar. Masal da değil, ajitasyon da çekmiyoruz. Düpedüz fakirden alıp, zengine veriyorlar. Bu küçücük kullar, kendilerini rezzak sanıyorlar! Biz biliyoruz ki rezzak olan birdir ve bizlere mücadeleyi öğütler.

Yangına karşı çare emekçilerin, amasız fakatsız birliğidir. Patronlar yeterince güldüler. Sıra emekçilerdedir. İşte önce pandemi boyunca hanelerimize ekmeğimizi suyumuzu taşıyan, karlı buzlu yollarda can pahasına taşımacılık yapan kuryeler ayaklandılar. Trendyol, HepsiJet, Yemeksepeti kuryeleri hep bir ağızdan itirazlarını örgütlediler ve kazandılar. Onlardan ilham alan Alpin Çorap’ta kadın işçiler bir gece ansızın kendilerini fabrikaya kilitlediler. Şafak söktüğünde patron diz çökmüştü. Memleketin değil, dünyanın en büyüğünü dize getirdiler. Metal işçileri çoktandır kıpırdıyor. Fırtınanın uğultusu işitiliyor. Nasıl unuturuz Bursa’da, hem de sarı sendikaya rağmen günlerce direnenleri. İşte bu direnç, sermayeye ve güce kulluk edenlere karşıdır, bu dirence kulak verelim.

Kış çetin. Havalar ayaz. Evde doğalgaz yakmak yürek istiyor. Ama ye’se kapılmak yok. Yüreklerimizi ışıtan bir direnişin muştusu var. Dalga dalga emekçilerin direnişlerine kulak verelim. İşyerleri önünde grev çadırlarına omuz verelim. Fabrikalarını işgal eden emekçilerden cesaret alalım. Bize yaşamı zindan eden, memleketi göz göre göre ateşe atan bu patronlar sultasına dur diyelim. Biliriz ve inanırız ki mazlumlar ayağa kalkmadan zalimler diz çökmezler. 

Bu kış onların kışı ama bahar emekçilerin baharı olsun! Yemeksepeti’nden Farplas’a, Alpin Çorap’tan Migros’a, madenlerden fabrikalara, yaklaşıyor yaklaşmakta olan işçi baharı. Üsküdar halkı, yaşamak  için direnenlere kulak ver, yoktur bize emeğimizden başkası. Kendini rezzak sanan küçücük kullara karşı itiraz edenlerin sesine ses, direncine direnç olalım.

Hep beraber seslenelim, direnen işçiler yalnız değildir! Zafer direnen emekçinin olacak!

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!

Kula kulluğa karşı itirazı örgütle!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir