Yeryüzü Sofrasında Buluştuk!

Konuşma ve söz söyleme imkanımızı daraltanlara, toplumsal iradeyi parselleyenlere inat kendi meclisimizi oluşturmak ve Ramazan’ın bereketini bölüşmek için yeryüzü sofrasında buluştuk. 24 Haziran seçimlerine az bir zaman kala hak ve adalet talebimizi ortaklaştırmak, 16 yıllık iktidarın tetiklediği toplumsal ayrışmayı aşmak için farklı siyasi parti ve görüşlerden arkadaşlarımızla bir araya geldik. 

Saraçhane Parkı’nda düzenlediğimiz iftara Saadet Partisi’nden Birol Aydın, Emre Bağce, Altan Tan; HDP’den Erol Katırcıoğlu, Ahmet Şık; CHP’den Ünal Çeviköz, Mehmet Bekaroğlu, Zeki Kılıçaslan, Cihangir İslam ve Oğuz Kaan Salıcı katıldı. Ahmet Örs, İhsan Eliaçık, İslam Özkan, Fatih Pınar, Cemal Bilgin ve ayrıca Tokad, Hak ve Adalet Platformu, Tarlabaşı Dayanışma, DSİP ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Boğaziçi Üniversitesi’nden arkadaşlarımız da yanımızdaydı. 

Farklılıklarımızla aynı sofrada oturup konuşabileceğimizi, müzakerenin ve söz söylemenin hala bir zemini olduğunu yine hep beraber idrak ettik. Orucumuzu açtıktan sonra arkadaşımız Nebiye Arı yeryüzü sofralarının ve platformun hikayesini bizimle paylaştı. Ardından misafirlerimiz söz alarak 24 Haziran seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Boğaziçi Üniversitesi’nden Enes Karakaş tahliye edilmiş olsalar da mücadeleyi bırakmayacaklarına değinirken İhsan Eliaçık yeryüzü sofralarının artık halka ait olduğunu ve kamusallaştığını dile getirdi. Taş-İş Der’den Cemal Bilgin ise taşeron işçilerin uzun süren mücadelelerinin sonucunda kazanım elde ettiklerini, milletvekillerinin seçimi alabilmeleri için bu süreçte seslerinin daha gür çıkması gerektiğini söyledi.

Soframıza teşrif eden herkese teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir