Emeğin hak mücadelesi ve dayanışma

İşçinin Kendi Partisi ile ortak yayınımız #İşçilerinSesi programımızda geçen hafta ağırladığımız  Özer Elektrik işçilerinden Yusuf Çakır’ın anlattıkları geniş yankı buldu. Emekçi dostlarımızın bize yazdıkları duygu ve düşüncelerini derleyen Gülnur arkadaşımıza teşekkür ediyoruz. İşçilerin sesi birbirine eklendikçe çoğalacak, çoğaldıkça duyulacak.

                                                    

Yayındaki sözlerinizi, tespitlerinizi heyecanla izledim. İnsan kendisi bir şeye, haklı olduğuna yürekten inandığında, gerçekten geri kalan şeyler detaylara dönüşüyor, yayını izlerken bu inancın verdiği gücü gördüm. Zor ve hırpalayıcı bir süreç mi? Elbette öyledir. Belki bizler sürecin bu kısmında yalnız olmadığınızı, dertlerinizi ve mutluluklarınızı paylaşmaya gönüllü olduğumuzu söyleyebiliriz. Evladım yok ama kendim bir evladım ve anamın babamın bana bırakabileceği en büyük mirasın sizlerin yaptığı gibi onurlu bir yaşamın değerini hatırlatmak olduğunu biliyorum. Kendisinin ve başkalarının ekmeğini, yaşamını ve geleceğini patronlara teslim etmeyen bütün işçi kardeşlerimi selamlıyorum. Onlar arkasında jandarmayla, sermaye ile güçlü görünüyor ama BİZ DE ÇOKUZ!

Gülnur

Biz de sebebini biliyoruz, yanınızdayız.

Beyza

Güzel yürekli, yiğit insanlar. Mutlaka kazanacaksınız.

Hakan

Yusuf Bey nasıl tane tane, candan anlatmışsınız derdinizi.  Mücadelenizi sadece rasyonel olarak değil duygular ile alışınız çok etkileyiciydi. Kulağınıza garip gelecek fakat sizi seviyorum. Sizi çok önemsiyorum. Sizi gönülden kucaklıyorum. Özgürlüğü hatırlayan ve hatırlatan insanlara en çok ihtiyacım olduğu bugünlerde birilerinin gerçek bir yolculuğa çıkması, benim gibi yaşamı biraz umutsuzluk ve eylemsizlikle kavramaya yatkın hale gelmiş birçok insan açısından umut olacak. Siz bize o umudu verdiniz. Röportajınızı izlerken bazı yerlerde mücadelenizle o kadar bütünleştim ki gözlerim doldu. Sizlere bu zor zaman umudu için teşekkür ederim. Yanınızdayım. Asla yalnız yürümeyeceksin…

Nur

Sevgili Özer Elektrik’ten arkadaşlar,

En temel insan ve işçi haklarından olan örgütlenme hakkınızı kullanmanızı tebrik ediyor ve mücadelenizi basın aracılığıyla takip ediyorum. Lütfen yalnız olmadığınızı bilin, sendikalaşma mücadelenizi canı gönülden destekliyor ve sevgilerimi iletiyorum.

Bilge

Yanınızdayız, patron düzenini yıkacağız!

Başak

Hakkımızı talep etmenin güvenlik/silahlanma önlemleri ile karşılandığı vasat bir yönetim, temel insani değerlerden yoksun bir yöneticilik algısına karşı gösterdiğiniz dayanışma, direniş, barış talebi insanlığı bir adım öteye taşıyacağına inanıyorum. İyi ki varsınız, iyi ki direniyorsunuz ve yanınızdayım.

Toprak

“Susma sustukça sıra sana gelir.” Yusuf Çakır’ın yanındayız…

Levent

Gebze’de yaptığı üretimle 30 ülkeye ihracat yapan özel elektrik fabrikasında işçilerin verdiği sendikalaşma mücadelesini alkışlıyorum.

Hak verilmez alınır şiarıyla yola çıkan, işverenin her türlü baskı, işçi satın alma şeklinde yürüttüğü engellemeleri yüreklice aşarak amacına ulaşan ve başka amaçlarını gerçekleştirmek için yola çıkan işçi arkadaşları selamlıyorum.

Tüm medeni ve çağdaş ülkelerde işçinin hak ve hukukunu koruyan sendikalaşma yasalarla güvence altına alınmışken.

Bizim gibi az gelişmiş ülkelerde ise sarı sendikacılık ön plana çıkarılarak işçilerin iş güvencesi ve hakları patron yanlısı sendikaların insafına terk edilmiştir.

İçinde bulunduğumuz bu ekonomik kriz ortamında, korkmadan yılmadan yüreklice yol alan tüm işçi arkadaşları destekliyor ve selamlıyorum.

İdris

Bizim işyerimizde 50 kişi neden gösterilmeden işten atıldı. Sendikamız yok, kimse sesini çıkarmıyor. Herkes çaresizce sıranın kendine gelmesini bekliyor. Bu direniş tavrınızı gösteremedik. Sizden öğreneceğimiz çok şey var. Bunu ancak birlikte yürürken öğrenebiliriz. İşçilerin birlikte direnmeyi başaracağı günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Kadriye

Özellikle işçi sınıfı mücadelesi dirayet ve inanç ister. Bugüne kadar sınıfsal mücadele de Yusuf bey gibi direnç sahibi kişilerin sayesinde mücadele devam etmektedir.

Ayhan

Emek alın teri ve sınıfsal mücadele için gösterdiğiniz çabayı destekliyorum.

Babila

Yusuf bey emekçiler adına olan hak arama mücadelenizi selamlıyorum.  Ne yazık ki bugün sizin gibi emeği ile geçinen milyonlarca emekçinin örgütsüzlükten dolayı karşı karşıya olduğu bir kıyımla mücadele etme zorluğunu yaşıyorsunuz. Biliyoruz ki güçlü bir sendikal yapıda gerek devletin ve gerekse işveren karşısında elinizin ve taleplerinizin daha karşılanır olmasının tek yolu örgütlü birlikteliktir. Bu sesinizin geniş bir kitleye duyurmanızda gerekli özeni göstereceğimize inanmanızı diliyorum.

Çıktığınız bu yolun aydınlık ve karşılık bulmasını yürekten diliyorum

Suna

Yusuf Bey adalet isteğinizi destekliyorum.  Çalışma arkadaşlarınız için çabanızı da takdir ediyorum.  Ve inanıyorum ki her şey düzelecektir.

Çiçek

Hakları gasp edilen bu emekçi kardeşlerimizin mücadelesini destekliyor ve tüm kalbimizle onların yanındayız. Ülkemizdeki tüm emekçilerin bu arkadaşlarımıza destek vermesini zaruridir. Bugün onların şahsında tüm emekçilerin hakları gasp edilmiş sayılır. Dayanışarak, destek vererek bu gaspları önleyebiliriz. Başarı dileklerimle, saygılar

Şevki

Yusuf bey, emeğin mücadele duygusu ile küçük yaşımda tanıştım. Babamın dükkanında dikilen elbiselerin sürfilesini yaptım. Çabanızı çok anlamlı buluyorum. Başarılar dilerim.

Ülkü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir