Canan Kaftancıoğlu: “Kürt sorunu Türkiye’nin sorunudur”

Türkiye’de Hukuku ve Barışı Aramak Sempozyumu üzerine www.kurdistan24.net için Ercan Dağ’ın yapmış olduğu haberi iktibas ediyoruz

ERCAN DAĞ / KURDISTAN24.NET

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Kürt sorunu Türkiye’nin, hepimizin sorunudur. Kürt sorunu ve demokrasi sorunu birbiriyle ilintilidir. Demokrasi sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülemez” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul’da Emek ve Adalet Platformu’nun düzenlediği “Türkiye’de hukuku ve barışı aramak” başlıklı sempozyumda, Kürt sorunuyla ilgili değerlendirmeler yaptı.

“TOPLUMSAL YÜZLEŞME ŞART”

Kürt sorununun çözümü için sorumluluk üstlenecek her kişi ve kurumun çözüme zarar verecek dilden uzak durması gerektiğini belirten Canan Kaftancıoğlu, geçmişle yüzleşilmesinin önemini vurguladı.

“Türkiye’de çok uzun zamandır bir Kürt sorunu var. Bununla beraber Türkiye’de diğer büyük bir demokrasi sorunu vardır” diyen Kaftancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de çok uzun zamandır bir Kürt sorunu var. Bununla beraber Türkiye’de diğer büyük bir demokrasi sorunu vardır. Kürt sorunu ve demokrasi sorunu birbiriyle ilintilidir. Demokrasi sorunu çözülmeden Kürt sorunu çözülemez. Sorunları çözmek için birey ve toplum olarak geçmişle yüzleşilmesi gerekir. Toplumsal yüzleşme şart. Kürt sorununun çözümü konusunda inisiyatif alan her kurum ve irade çözümü zora sokacak dilden uzak durmalıdır. Bu temelde yaklaşırsa sorun çözülmez değil.  Kürt sorunu Türkiye’nin, hepimizin sorunudur.”

“KÜRT SORUNU EMPATİ VE SİYASETLE ÇOK KISA SÜREDE ÇÖZÜLECEK BİR SORUNDUR”

Toplumun ve siyaset kurumunun empati yaparak sorunun çözümüne katkıda bulunabileceğini belirten Kaftancıoğlu, şunları kaydetti:

“Doğu’da yaşayan bir çocuk, okula gidinceye kadar bir kelime Türkçe bilmeyen bir çocuk okula gidiyor ve hiçbir kelime bilmeyen bir çocuğa öğretmeni Türkçe bir şey söylüyor ve çocuk hiçbir şey anlamıyor. O yaşta çocuğun yaşadığı travmayı şu anda hissetmeyen var mı aranızda? Çocuk okula gidiyor ve birinci dersinde tuvalete gidecek fakat öğretmenine bunu söyleyemediği için derste altına yapmak zorunda kalıyor. Kürt sorunu aslında Türklerin sorunu, hepimizin ortak sorunu. Empati yaparak ve siyasi araçlarının ayaklarını oluşturduğumuzda çok kısa sürede çözülecek bir sorundur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir