Perşembe Söyleşileri: Nükhet Sirman ile “Barışı Toplumsallaştırmak”

2013 Newrozu’nda ilan edilen barış sürecinin üzerinden neredeyse iki yıl geçti. Gerçekleşen tüm komplolara, kayıplarımıza, krizlere rağmen süreç devam ediyor. Ediyor etmesine lakin, kalıcı bir adil barışı tesis etmenin yolundan epey uzak olduğumuz aşikar gözüküyor. Emek ve Adalet Platformu olarak zulumler arasında hiyerarşi kurmuyoruz. İlkemiz elimizin ve gücümüzün yettiğine dair bir söz söylemek. Dolayısıyla alınteriyle hemhal olmamız, coğrafyamızın en temel kavgasına kayıtsız kalmamızın bahanesi olamaz. Nasıl Kardeşlik İftarları’nda asker aileleriyle gerilla ailelerini bir sofra etrafında buluşturmaya gayret ettiysek, Demokratik İslam Kongresi’nden Türkiye Barış Meclisi’ne farklı girişimlere kişisel enerjilerimizi ayırdıysak, şimdi de kendi mahallemizde, barışa dair ne yapabiliriz, kollektif bir helalleşmeyi nasıl öreririz, konuşmak istiyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nükhet Sirman kimsenin lafını edemediği zamanlarda barış için elini taşın altına koyan, bilgi üreten, kafa yoran bir akademisyen. Aynı zamanda Barış İçin Kadın Girişimi’nin kurucularından olan Sirman, kadınların barış sürecine katılımlarıyla ilgili çeşitli girişimlere de katkı veriyor.

12 Mart Perşembe akşamı saat 19:30’da, Kıztaşı’ndaki büromuzda, hep beraber barışı nasıl toplumsallaştırabiliriz üzerine konuşacak, kafa yoracağız.

https://www.facebook.com/events/1404922226483023/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir