Sekülerlik, Laiklik ve Dindarlık Tartışmaları Arasında Kadınlar Ne Düşünüyor?

Kadınlar Arası Fikir ve Deneyim Paylaşma Atölyesi

Tanzimat’tan bu yana bu topraklarda yaşanan değişim sancıları kadınların yaşamlarını derinden etkiledi. Sekülerlik, laiklik ve dindarlık tanımları önce kadınlar üzerinden yapıldı, önce kadınların yaşamları mercek altına alındı. Kemalist veya İslamcı, batıcı veya geleneksel; hangi ideolojiyi benimserse benimsesin, iktidarlar kadınlar üzerinden propaganda yürüttü, her değişim vaadinin odağında bedeniyle, görünümüyle, yaşantısıyla kadınlar oldu.

Son yıllarda Dindar/Seküler, Başörtülü/ Başörtüsüz, Şeriatçı/ Laik, Özgürlükçü/Yasakçı tanımları ile kadınlar her taraftan özellikle de erkeklerin başını çektiği tartışmalarla yıpratıldı. Bu tartışmalarda taraflar arasında sıkışan kadınlar yaşadıkları deneyimleri birbirleriyle paylaşarak, tartışmanın nesnesi değil öznesi olup yeni toplumsal ortaklık alanları inşa etti ve etmeye devam ediyor.

Emek ve Adalet Kadın Çalışmaları Grubu olarak başlattığımız bu atölye çalışması kadınlar arasında kurulmuş olan uzlaşı ve dayanışma alanlarına bir yenisini daha eklemeyi amaçlıyor. Bahar Kılınç ve Nebiye Arı moderatörlüğünde yürüteceğimiz atölye kadınların deneyim ve fikir paylaşımlarıyla zenginleşecek.

28 Şubat Çarşamba, saat 18.30’da düzenlenecek atölye çalışmasına tüm kadınları davet ediyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir