Bayram O Bayram Ola!

Dünya ahiretin tarlasıdır, bayramlar mahşerin provası. Farklı farklı yaratılmış olmak imtihanın şartıdır, eşitsizlikleri gidermeye çalışmak erdemin yolu. Eşitlik mefhumu haksızlık hissinin temelidir; mahşer, haksızlıkların hesabının sorulması gerekliliği bilinci.


Kıyamet yalnızca bir takım haksızlıkların hesabının sorulacağı nihai nokta değildir, tüm eşitsizliklerin eşitlenme noktasıdır. Hadisi şerifte buyrulduğu üzere boynuzlu hayvanın boynuzsuzdan hakkını alacağı gündür. Gelin biz de bu bayram doğuştan ya da sonradan bizde oluşmuş, var olan fazlalıkları eksiklikleri tartalım. Patron karşısında işçi olmayı, erkek karşısında kadın olmayı, Türk karşısında Kürt olmayı, vatandaş karşısında mülteci olmayı, muteber karşısında ikinci sınıf olmayı, ev sahibi karşısında kiracı olmayı, aslan karşısında ceylan olmayı, kuzu karşısında ot olmayı düşünelim.


Tüm bu karmaşa, erdem mücadelesinin var oluş şartı; karmaşayı nihayete erdirme iradesi, erdemin ifade biçimi. Öyle bir gün gelsin ki bayram mahalledeki tüm evlere aynı anda girsin.

Hüzn ü keder def ola
Dilde hicap ref ola
Cümle günah affola
Bayram o bayram ola


Öne Çıkan Görsel:
https://www.cbc.ca/kidscbc2/the-feed/eid-al-fitr-its-all-about-generosity-and-gratitude

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir