Devletin sopası: Kayyımlar!

Yerel seçimlerde halkın iradesiyle seçilen Diyarbekir, Mardin ve Van belediye başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alınıp, yerlerine kayyım atandı. Daha önce benzerini yine Kürt illerinde gördüğümüz, kısa bir süre önce İstanbul’da da tecrübe ettiğimiz kayyım zulmü, halkın iradesine dönük sistematik gaspın en açık örneğidir. 

2016 yılında atanan ve yaklaşık 3 yıl boyunca kayyımla yönetilen şehirlerde 31 Mart yerel seçimleriyle halk kendi iradesini ortaya koyarak kayyım siyasetine gereken cevabı vermişti. Ancak görmek istemeyen, kendi elleriyle kendi kalplerini mühürleyenler buradan hiçbir ders çıkaramamış olsalar gerek ki, utanmadan sıkılmadan bir kez daha aynı garabet kararı alabildiklerini görmekteyiz. Kayyım atamalarına tepki göstermek isteyen halka karşı polisin tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulunması ise, bu zulüm döngüsünün şaşmaz bir parçası haline gelmiş durumda.

Devletin bir türlü “makbul” vatandaşı olamayan Kürtler, demokratik haklarını kullanarak seçtikleri yöneticilerinin de “makbul” karşılanmaması sebebiyle bir kez daha cezalandırılıyorlar. Seçimle gelen belediye yöneticileri hiçbir hukuki gerekçe olmadan ansızın görevlerinden alınabiliyorsa, AKP hükümeti bir kez daha “makbul” kabul etmediği iradeye karşı devletin şedid sopasına başvurma acziyetine düşmüş demektir.

Seçme ve seçilme hakkının böylesine apaçık bir şekilde ihlali, demokratik siyaset alanını ve barışa dair söz söyleme imkânlarını da yok ediyor. Barışın en temel koşulu halkın özgür ve bağımsız iradesidir. Kürt illerinde seçilen başkanların görevlerinden zorla elçektirilmesi, HDP’li yöneticilere ve meclis üyelerine yönelik baskınlar ve gözaltılar, Kürt meselesinin meşru siyaset alanı içinde çözümüne dair umutları gün geçtikçe azaltmakta ve ne yazık ki meseleyi çözümsüzlüğe yaklaştırmaktadır.

Hiçbir hesap verme kaygısı duymadan atanan kayyımlar, AKP’nin acıkınca kendi elleriyle inşa ettiği “milli irade” putunu yeme noktasına geldiğini açıkça göstermiştir. Bu olsa olsa hüzünlü bir sonun habercisidir. Biz bu zulmü görüyor ve kayyımlara karşı, seçilmiş başkanların yanında olduğumuzu duyuruyoruz!

Emek ve Adalet Platformu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir