Kars Yalnız Değildir!

Demokratik, ekolojik, cinsiyet eşitlikçi paradigma çerçevesinde katılımcı, çoğulcu ve alternatif bir yerel yönetim tecrübesiyle heyecan verici pratikler üreten Kars Belediyesi’ne antidemokratik baskı ve zorbalıklara karşı, dayanışmayı yükseltmek şiarıyla bileşeni olduğumuz Kars Dayanışması’nın bildirisini ilan ediyoruz…

Üzerimize çöken COVID kabusu peşi sıra getireceği düşünülen işsizlik ve krizle birlikte süredursun, merkezi iktidar yerel yönetimlere zor yoluyla el koymaya devam ediyor. Adeta bir koz gibi kenarda tutulan kayyım darbeleri, hükümetin sıkıştıkça kullandığı bir araç haline geldi. Son olarak geçtiğimiz günlerde HDP’nin Iğdır, Siirt, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine de kayyum atandı. 

Öte yandan bütün bu müdahalelere rağmen, memleketimizde hala ayakta kalmaya çalışan, bize mücadele azmi veren, içinde bulunduğumuz bu bahar günlerine yaraşır umut mekanlarımız var. Son zamanlarda en çok gündeme gelenlerinden birisi de Kars. Kars Belediyesi eski torpilci, tanıdıkçı, rüşvet ilişkilerini yıkmaya çalışıyor. Kars’ın yoksul mahallelerinde semt evleri ve sosyal merkezler kurmaktan, belediye arazilerini tarımsal üretime açmaya, kümes, kovan yardımı gibi hayvancılık desteklerinden, giysi geri dönüşümüne, diğer büyükşehirlerde kooperatifler kurarak ürün takası sağlamaya kadar bir sürü kıymetli ve toplumcu projesi var belediyenin. 

Kars’taki değişim sinyalleri dikkat çekici. Nicedir kayyum saldırısı altında olan HDP belediyelerinden farklı olarak, Kars söz konusu olduğunda bu sefer iyi kötü bir bahane, bir kulp bulmaya çalışıyorlar, sıkıntının sebebi bu. Kars belediyesi yönetimine önceki dönemlerde hakim olan yolsuzluk, torpil ve çetecilik düzeninin yıkılmasından rahatsız olan çevreler var. 400 milyon TL borçla MHP’den devralınan belediye önce bu çetelerin fiziksel ve psikolojik saldırı girişimlerini göğüsledi. Gerekli mercilere gerekli şikayetler ve başvurular yapılmasına rağmen somut bir karşılık alınamadı. Diğer tarafta ise koca ülkeyi bir belediyeymişcesine idare etmeye çalışan merkezi yönetimin kara propagandaları duruyor. Özellikle COVID salgını sonrası HDP’nin ve Kars Belediyesi’nin aldığı tedbirler ve dayanışma faaliyetleri sonrasında sosyal medya üzerinden başlatılmaya çalışılan bir saldırı ile HDP’nin düzenlediği Kardeş Aile kampanyasının içeriği çarpıtılarak Kars Belediyesine yapılabilecek desteğin, yardımın, dayanışmanın önü kesilmeye çalışılıyor. Zor günde yapılacak yardımı, dayanışmayı bile tekel altına almaya çalışan bu zihniyet aynı şekilde İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Halk Ekmeğin ekmek dağıtımlarına polisle müdahale etmiş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ninse  yardımlaşma için kullandığı Vakıfbank’taki hesabını bloke ettirmişti.

Bizler İstanbul’da bir araya gelen bir grup gönüllü olarak İstanbul Kars Dayanışmasını kurduk. Kars’ta inşa edilmek istenen adil ve dayanışmacı belediyecilikte küçük de olsa bir tuzumuz olsun istedik. Bu vesileyle, bugün Kars’ta yaşananların yarının adil ve özgür günleri için damla damla biriken değerli deneyimler olduğu bilinciyle işçiler ve öğrencilerle bir araya gelerek Kars’ın bu kutlu mücadelesine ayni desteklerimizle katkıda bulunmaya çalışacağımızı duyuruyoruz. Toplum yararına faaliyetlerde kullanılmak üzere çamaşır makinası, bilgisayar, kitaplık gibi ürünler alıp yollamak istiyoruz. Kars’taki demokratik ve toplumcu deneyime destek vermek isteyenleri de benzer şekilde desteklerini somutlaştırmaya davet ediyoruz. 

İstanbul Kars Dayanışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir