Yasaklara, Patriyarkaya, Kapitalizme Karşı; Yaşasın Feminist Mücadelemiz!

Erkek iktidarın kadınların hak ve eylem alanlarını daraltma çabası her geçen gün artıyor. Gözümüzün önünde yaşam alanlarımız daraltılmaya, hayatlarımız zorlaştırılmaya çalışılıyor. Sağlık sisteminden hukuk sistemine iktidarın tüm araçları kadınların aleyhine politikaları genişletiyor. Direnerek kazandığımız haklar sinsice gasp edilmeye çalışılıyor. Devlet, kadınların maruz kaldığı çeşitli şiddet türlerini tamamıyla yok sayıyor; yok saymakla da kalmayıp bile isteye üstünü örtüyor ve kadınlar aleyhindeki söylemlere açıkça arka çıkıyor. Kadınlar devletin şiddeti yok sayışına karşı mücadele etmek için yeni yollar üretmek zorunda kalıyor. Sahip olduğu hakları bilmeyen kadınlar mağdur olmaya mahkum ediliyor. Ne hazindir ki haklarımızın neler olduğunu bize anlatması gereken kurumlar haklarımızı gasp etmek için karşımızda beliriyor. Görüyoruz, duyuyoruz, şahidiz ve unutmuyoruz. Bu çelişkiye boyun eğmiyoruz. Susmuyoruz ve haklarımızı elimizden almaya çalışanlardan korkmuyoruz. Yasal yahut yasal olmayan erkek uygulamaları kurumlarında pratik haline getirmeye çalışan iktidara itaat etmiyoruz. Kadın emeğini ve yoksulluğunu, erkek şiddetini ve sömürüsünü gizleyenlerin karşısında dayanışmamız ısrarla, inatla sürecek!

Bugün birlikte olma günüdür. Bugün kendimizi, ortak deneyimlerimizi, dayanışmanın gücünü hatırlama günüdür. Bugün ve aslında her gün biz kadınlar için sokakta olma günüdür.

8 Mart’ta tarihin bizden aldıklarını, borçlarımızı tahsil etmeye geliyoruz. Tarihi geriye sarmak isteyenlere izin vermiyoruz, vermeyeceğiz!

Yarın saat 17.00’de Şişli Cevahir AVM önünde kadın işçiler olarak basın açıklamamızı okuyacağız, 19.30’da ise Taksim’de Feminist Gece Yürüyüşündeyiz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir