11 Mayıs Cumartesi; Evsizler Evi Kermesi’ne Destek Çağrımız

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi*, Şefkat-Der’in Cihangir’de açmış olduğu bir barınak. İstanbul’da sokakta yaşamak durumunda kalan çocuklar, göçmenler dahil tüm erkeklerin -evde yer olması koşuluyla- sorgusuz sualsiz kabul edildiği, dost meclisine dahil edildiği, kimseye git denmeyen tek ev.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın 2 yıl sonra tekrar açtığı, 18 kapasiteli sadece bir yer daha var koca İstanbul’da. Açıldığından bu yana 1310 kişinin yararlandığı bu “devlet evi” talep fazlalığı sebebiyle prensip olarak bir evsizin en fazla 15 gün kabul edildiği, herşeye rağmen sayısının artmasını dilediğimiz bir model.

Havalar ısınıyor fakat Atsushi Miyazaki Evsizler Evi’nin mevcudunda bir eksilme olmuyor. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin spor salonuna “topladığı” evsizleri sokağa bırakması sebebiyle eve talep artıyor.

Evin düzenli bir geliri olmadığı için kirasıyla, faturasıyla, kahvaltılığıyla ev maddi olarak bir türlü belini doğrultamıyor. Ev ve sakinleri kamu veya sivil toplum kuruluşlarının da ilgi alanına girememiş durumda maalesef. Hiçbir düzenli destekçileri yok ne yazık ki.

Takip edenler bilir; geçtiğimiz yıl 4 kere evsizler evi için, bir kez de haksız yere işten atılan Teksim işçileri için kermes düzenlemiştik. 11 Mayıs Cumartesi günü Şefkat-Der Evsizler Evi’nin ihtiyaçlarını gidermek üzere bir kermes daha düzenliyoruz.

Havaların da açık havada kermes yapmaya müsait hale gelmesiyle düzenli olarak yapmayı planladığımız bu yılın ilk kermesi evsizler evi için düzenlediğimiz toplamdaki beşinci kermes.

Destek için kermesten daha iyi bir yol bulamadığımız için kış aylarında evin zor durumda kalmasını gözlemekten başka bir şey gelmedi elimizden. Bu güzel havaları fırsat bilerek, daha da gecikmeden 2013 bahar-yaz kermes serimize başlamak istedik.

Kermes yerimiz aynı. Bina Emini Sokak çıkışı, FevziPaşa Caddesi üzerinde.

Ziraat Bankası Fatih Şubesi ile İş Bankası Fatih Şubesi arasında kalan dar sokakta gerçekleşecek. (Fatih ve İtfaiye otobüs duraklarının arasında kalıyor.)

Ağırlıklı olarak evlerimizde hazırladığımız yiyecekleri sunacağımız kermesimiz satılabilecek her türlü malzeme desteklerinizi bekliyor.

Evin sakinlerinden İSMEK kurslarına giden iki abinin yaptığı göz nuru eserlerini de satışa koymayı planlıyoruz.

Yemek vs. getirmeye imkanınız yoksa el emeği yiyecekleri tüketerek, hayrlarınızla da katkıda bulunabilirsiniz.

Biz gün boyu oralarda olmak niyetindeyiz, sohbet muhabbet etmek için uğrayanları da bekleriz.

Adres: Bina Emini Sokak çıkışı, FevziPaşa Caddesi üzerinde.

İrtibat Tel: 0533 7334706

Kermes: 11 Mayıs 2013, Cumartesi günü saat 9:00’dan itibaren Fatih Bina Emini Sokak’ta olacak.  (Fatih ve İtfaiye otobüs duraklarının arasında kalıyor.)

 

 

* Atsushi Miyazaki Evsizler Evi, Şefkat-Der tarafından 10 Aralık 2011 tarihinde Cihangir’de açılmıştır. 3 kattan oluşan erkek Evsizler Evi’nin toplam 20 kişilik barınma yeri mevcut olmakla birlikte, özellikle hava şartlarına bağlı olarak talebin yoğun olduğu dönemlerde gece gündüz vardiyalı uyuma ile kapasitesi 40 kişiye kadar çıkabilmektedir. Evin her katına sokakta yaşamını yitirmiş bir insanın ismi verilmiştir.

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi şu anda İstanbul’da evsiz erkekler için 365 gün 24 saat hizmet veren iki yerden biri. Evin çarkı, Şefkat-Der’in yoğun çabalarıyla ve konuya duyarlı insanların yardımlarıyla dönmektedir. Evin aylık 1200 lira olan kirasının, buna ilaveten doğalgaz, su, elektrik faturalarının ve mutfak masraflarının ödenmesi, ortaya çıkan yüksek meblağı karşılayacak sabit bir gelirin olmaması sebebiyle epey zorlu olmaktadır.

Tüm İstanbul için yetersiz olmasına rağmen evsiz insanlar için sürekli hizmet veren bu evin ayakta durmasını sağlamak, insanların sokaklarda akıllarını ve sağlıklarını yitirmesine ve nihayetinde ölmelerine engel olmak, insana yaraşır bir hayat sürmelerine katkıda bulunabilmek için tüm duyarlı insanların yardımına ihtiyaç vardır.

Kermeslerin ardından sitemizde yer alan izlenim yazılarımız:

http://www.emekveadalet.org/arsivler/4143

http://www.emekveadalet.org/arsivler/4530

http://www.emekveadalet.org/arsivler/5103

 

 

Atsushi Miyazaki Evsizler Evi’nin tanıtan üç video:

binaemini

Kermes Mekanı: Fevzi paşa caddesi üzeri, Binaemini sokağı çıkışı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir