“Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim” Filmi ve Belgeselden Fotoğraflar

 

MAZLUMDER VE İNSAN HAKLARI DERNEĞİ’NİN DESTEĞİYLE ÇEKİLEN “AĞLAMA ANNE, GÜZEL YERDEYİM” FİLMİ

 

28 Aralık 2011 gecesi, “unutursak kalbimiz kurusun” diyerek yüklendiğimiz bir acımız oldu.

Şırnak/Uludere’ye bağlı Roboski’de köylüler, “sınır ticareti” dedikleri yolda ekmek kavgası verirken, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları tarafından bombalandılar. On dokuzu çocuk otuz dört kişi, kimsenin aklının almadığı bu olayda katledildiler.

Tek parça halinde gömülebilenlerin şanslı sayıldığı bu korkunç ve vahim olay, toplumsal travmalar tarihimize acı bir halka olarak eklendi. “Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacağı” sözü verilen katliamın soruşturması, aradan geçen zamanın bir yıla yaklaştığı şu günlerde henüz arpa boyu ilerlemiş değil.

“Roboski’ye Adalet Platformu”, kamuoyunda katliama karşı duyarlılığın yaygınlaşması, sorumluların yargı önüne çıkarılmasıyla adaletin yerini bulması, toplumsal travmalar zincirinin hiç değilse bu kadar feci bir olaydan sonra kırılması amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyor. Platform, “İstatistik değil insanım – benim de bir hikâyem var” kampanyasıyla, katliamda hayatını kaybedenlerin ağzından yazılmış hikâyeleri ilgili devlet kurumlarına gönderdi ve kamuoyu ile paylaştı. Roboski Standı, fotoğraf sergisi, panel, söyleşi ve çeşitli etkinlikler düzenledi, düzenleyecek.

Bu çalışmaların paralelinde, Mazlumder ve İnsan Hakları Derneği’nin desteğiyle Ümit Kıvanç tarafından çekilen “Ağlama anne, güzel yerdeyim” filmi, 7 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de ilk defa, çoğunlukla basın mensuplarının davet edildiği bir gösterimle kamuoyuna sunuldu.

Mazlum Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal ve İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın katıldığı gösterim, Beyoğlu/Galatasaray’da, Cezayir Restoran’ın gösterim salonunda yapıldı.

( Basın Bülteni’nden )

Kamera-Kurgu: Ümit Kıvanç

 

Tamamı:

Belgeselden Fotoğraflar:

Fragman:

Ağlama anne, güzel yerdeyim from AGOS GAZETESİ on Vimeo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir