“Milas-Güllük’te Hayatını Kaybeden 7 İşçi Kardeşimiz için Yürüyüş ve 20. Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne Davet”

Vicdan ve Adalet Nöbetleri devam ediyor. Ailelerin çağrısını sizlerle paylaşıyor, bu davete icabet edelim diyoruz;

MİLAS-GÜLLÜK’TE HAYATINI KAYBEDEN 7 İŞÇİ KARDEŞİMİZ İÇİN YÜRÜYÜŞE VE

20. VİCDAN VE ADALET NÖBETİ’NE

DAVETİMİZDİR…

Geride kalanların yaşam hakkı, gidenlere boyun borcumuz için, ADALET aramaya devam ediyoruz.

Haziran ayında İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin açıklamalarına göre “en az 104 işçi” hayatını kaybetti.

17 Haziran 2013’te, Muğla-Milas’ın Güllük beldesinde meydana gelen “iş cinayeti”nde kaybettiğimiz 7 işçi kardeşimiz de onlardandı…

Öncelikle kaybettiğimiz canlarımız, Yüksel Kum, Özcan Özkan, Fikret Özdemir, Hasan Özgür, Mevlüt Özbakar, Serkan Miral ve Mustafa Öztürk şahsında bütün iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetmiş işçi kardeşlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Biz Adalet Arayan İşçi Aileleri ve hukukçuları olarak Milas-Güllük’e gittik. Aileleri ziyaret ettik. Taziyelerimizi ve adalet mücadelelerinde yanlarında olacağımızı paylaştık. Aileler bütün sorumluların yargılanması için kendi kararlılıklarını belirttiler. Bu kararlılıklarını da, acılarının tazeliğine ve kederlerine rağmen, 30 Haziran’da Güllük Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla ortaya koydular.

Dediler ki;

Tarifsiz acılar içindeyiz. Kaybettiğimiz canların yasını yaşarken, sorumluların yargılanmasına dair kaygılar taşımaktayız.

Soruşturmayı yürüten makamlara ve bütün kamuoyuna ‘UNUTMAYACAĞIMIZI VE UNUTTURMAYACAĞIMIZI’ tekrar tekrar hatırlatmak için bir araya geliyoruz.

–        Hayatını kaybedenlere kusur izafe eden bir soruşturma sonucunu kabul etmeyeceğiz.

–        2006 yılında kurulan ve kurulduğu günden bu yana iş ve işçi güvenliği tedbirlerine dair hiçbir önlem almayan zihniyetin sorumlularının peşini bırakmayacağız.

–        Kurulduğu günden bu yana denetim sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu kurumlarının da peşini bırakmayacağız.

–        50 TL’lik güvenlik aparatını canlarımızdan esirgeyenleri, gaz ölçümü yapmak için gerekli iş ve işçi güvenliği tedbirlerini almayanların peşini bırakmayacağız.

Aileler olarak bütün yargılama ve soruşturma süreçlerini hep birlikte takip edeceğiz. Tek istediğimiz ADALET!

Bizler Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak Temmuz ayı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni Milas-Güllük’ü dinlemeye ayırdık. Ve işçi ailelerinin unutturmama çabalarına İstanbul’dan bir parça desteğimiz olsun istedik.

7 Temmuz 2013 Pazar günü 12.30’da Taksim tramvay durağından Galatasaray meydanına yürüyoruz. Ardından saat 13.00’te, her ayın ilk pazar günü Galatasaray meydanında gerçekleştirdiğimiz bir saatlik Vicdan ve Adalet Nöbetimizi tutuyoruz.

Biliyoruz ki sesimiz güçlendikçe duyulur, görülür olacağız. Biliyoruz ki suskunlaşmış vicdanlara, sesimiz güçlendikçe ulaşacağız. Biliyoruz ki adalet isteğimiz sen de yanımızda olduğun ölçüde güçlenecek… Gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun.

Buradan, iş cinayetlerinde hayatlarını kaybedenlere rahmet, ailelerine direnç ve sabır diliyoruz.

Saygılarımızla

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ADALET İSTİYORUZ…

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

1 Response

  1. 14 Mayıs 2014

    […] Muğla Milas’ta Tepe-Akfen Su ve Kanalizasyon İşletmesi’nde çalışan 7 işçi temizlemek iç… […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir