25 Kasım Pazar Günü Saat 17:00’de Taksim-Tünel Meydanı’nda Buluşuyoruz!

25 Kasım yaklaşırken hepimizi binlerce kadınla birlikte yürümenin heyecanı sarıyor. Çünkü kadınlarla ilgili her konuda erkeklerin mikrofonu ellerine aldıkları ve bu durumun meşruluğunun bile çok tartışılmadığı bir ülkede biz kadınlara çok fazla söz düşmüyor.

Biz kadınlar, farklı ideolojilerden erkekler tarafından nasıl yaşamamız, nasıl giyinmemiz, neye sabretmemiz, neyden uzak durmamız gerektiği belirlenen ve “sınırların” sürekli yeniden çizildiği  hayatlara mecbur bırakılıyoruz. Ancak buna razı gelmeyeceğiz. Bu sebeple her sene 25 Kasım’da, 8 Mart’ta farklı görüş ve inançlardan kadınlarla birlikte sesimizi duyurmak, neleri istediğimizi, nelere karşı çıktığımızı yeniden söylememiz gerekiyor.

Her ay en az 30 kadın cinayeti yaşanıyor, binlerce kadın fiziksel, psikolojik, cinsel ve/ya ekonomik şiddete uğruyor ve çocuk istismarı haberleri gün geçtikçe artıyor iken hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz.

Biz kadınlar, hayatlarımıza kendimiz karar vermek istiyoruz. Hayatlarımız hakkında zorbaca karar veren mercileri değil birbirimizi dinlemek istiyoruz.

Emek ve Adalet Platformu’ndan Kadınlar olarak, tüm kadınları 25 Kasım Platformu’nun çağrısına kulak vermeye davet ediyoruz:

“Haydi #25Kasım’a!

Her 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü‘nde dünyanın her yanında olduğu gibi, bu sene de hayatlarımız için, haklarımız için, şiddetin, eşitsizliğin, yoksulluğun gölgesinde yaşatılmaya hayır demek için, yaşamanın eziyet değil keyif olduğu bir dünya için erkek-devlet şiddetine karşı sesimizi yükseltiyoruz.

Hepimizin hayati ihtiyacı olan kazanımlarımıza, haklarımıza göz dikilmesiyle ağırlaşan;

Yoksulluk ve güvencesizlik bize katmerli yaşatıldıkça ‘başımın üzerinde bir çatı’ diye iyice mecbur ve mahkum edildiğimiz;

Hayatlarımızı her türlü müdahaleyle daraltan bu erkek şiddetine karşı ses çıkaracak, mücadele edecek mecal ya da mecra bırakmamaya çalışıldığı şu günlerde birbirimizden güç buluyoruz.

“Bir aradayız, birlikte güçlüyüz, buradayız!” diyerek her sene olduğu gibi isyanımızla 25 Kasım Pazar günü saat 17.00’de Taksim-Tünel Meydanı’nda buluşuyoruz!

25 Kasım Kadın Platformu – İstanbul”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir