İstanbul Düşünce Evi (İDE) “Çarşamba Sohbetleri”, Prof. Dr. Mehmet BEKAROĞLU

Bir süre önce kurulup toplumsal, ekonomik ve siyasi konularda araştırmalar yapmaya başlayan İstanbul Düşünce Evi (İDE) “Çarşamba Sohbetleri” adı altında toplantılar yapmaya başladı. 17 Nisan 2013 Çarşamba günü yapılacak ilk toplantının konuşmacısı Mehmet Bekaroğlu olacak.

 

İDE İstanbul Düşünce Evi

Çarşamba Sohbetleri

Konu

Anayasa tartışmaları; “Millet” ve Egemenliğin Nasıl Kullanılacağı Sorunu

Konuşmacı

Prof. Dr. Mehmet BEKAROĞLU

 

17 Nisan 2013 Çarşamba Saat. 19.30

İDE Konferans Salonu Uncular Caddesi, No: 28/4 Üsküdar/İSTANBUL

 

1 Response

 1. Yasemin Çin dedi ki:

  ALLAH/TANRI/YÜCE YARATICI GÜÇ; KUR’AN’da neler anlatıyor?
  İslâm dininin ana/temel/TEK kaynağı Allah’ın son ilahi Kitabı KUR’AN, anlaşılmayı, anlamı sorgulanarak, düşünerek okunmayı beklemektedir. Arapça okutulma dayatma zulmü; anlaşılıp, yaşama uygulanabilir olmasında en büyük engeldir. Anlamadan okuyup üfürülecek, kehanetlerde bulunan ya da şifre çözmede kullanılacak bir Kitap asla değildir KUR’AN. “Kur’an’da, herşeyi bulamazsınız” diyenlere inat; Allah, pek çok ayetinde; “Kur’an’da hiçbir eksik bırakmadığını, herşeyi ayrıntıları ile ve örneklerle açıkladığını” söylemektedir. Şekilsellik, şekilsel ibadetler, kıl, kılık, kıyafet, değildir Kur’an’ın derdi! Kendi gibi yaratılmış kullara tapınmanın, onların önünde eğilip bükülmenin, okur-yazarlığı şüpheli din satıcılarına kulluk etmenin/onların boyunduruğu altına girmenin insan onurunu ayaklar altına aldığının, insan özgürlüğüne en büyük zararı verdiğinin uyarıları ile doludur.
  Kur’an’ın içinde VAR olan Allah, Söylemek istediklerini, okuyan kişinin samimiyetine, anlama kapasitesine göre, Allah’ın tek öğreticiliği ile; “din” adına, Peygamber hadisi/sünneti diyerek hikaye/rivayet anlatanlardan, sömürenlerden, kutsallaştırılmışlardan(?!) kurtarıp, özgürlüğünüze kavuşmanızı sağlar. Peygamberlerin ve kutsallaştırılmış kişilerin adı kullanılarak; her birinin tepesinde bir insanın bulunduğu mezhepler/dinler oluşturulmuş. Musa Peygamber-Yahudilik, İsa Peygamber-Hıristiyanlık, Buda-Budizm, Muhammed Peygamber-Sünnilik, Ali-Alevilik, daha sonra alt kollarda da, pek çok kişinin temsil ettiği tarikatlar, cemaatler, dergâhlar!
  KUR’AN(Âli-İmran,105)Mezhep,tarikat-cemaat ayrımına acı azap uyarısında bulunur!
  Peygamberimiz, Allah’a ulaşmada aracı yapılarak şirke düşülmektedir. Peygamberimizin, referansı da, rehberi de KUR’AN’dı! Peygamberimize de, Allah, Kur’an yoluyla rehberlik etmiştir. Tüm aracılardan kurtulabilmemiz için; hepimizin rehberi de referansı da KUR’AN olmak zorundadır!!!
  Kur’an, mezarlıkta, evde ölülere okunan Kitap olmaktan kurtarılmalıdır!!!
  “Din”in çıkar için kullanılması, Tanrı’nın mı, bizim mi sorunumuz ve bu sorunu Tanrı mı, biz mi çözeceğiz?!‏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir