Otelönü İftarları-1 (6 Ağustos Cumartesi, Conrad önü)

24 Responses

 1. bülent dedi ki:

  Tam anlamadım ben. İftarımızı orada mı yapacağız? Eğer öyleyse erzak getirmeli miyiz?

 2. zehra dedi ki:

  bu iftarlar ramazan boyu devam edecekler mi acaba?

 3. kardeşçe yaşam dedi ki:

  Gelemeyenler sözkonusu iftarla ilgili herhangi bir habere ulaşamadılar. Twitter’da dahi arama yapıldığında bir gönderi görünmüyor. Bilgilendirirseniz seviniriz.
  Sevgiler.

  • bülent dedi ki:

   show tv, atv falan çekime gelmişti. sanırım yarın haberlerde görürsünüz. onun dışında birileri muhakkak bilgi verir

 4. filiz dedi ki:

  2. iftar protestosu 13 ağus. cumartesi,
  Taksim’de, Ceylan Intercontinental, Divan Otel ve Hyatt Regency arasındaki, gezi parkı çıkışında

 5. Murtaza dedi ki:

  Otellerde düzenlenen lüks ve pahalı iftarları kınamak güzel. Ama bunu Arap kıyafetleri giyerek, başta takke ve üzerlerinde cüppe giyerek Arap usulleriyle yapmak hoş değil. Modern Türkiye’ye yakışmıyor. Cüppe ve Takkeyi İslamın sembolu haline getirmeden şık ve düzgün giysilerle de bu tip protestolar yapılabilir.
  Başarılarınızın devamını diliyorum.

  • Admin3 dedi ki:

   merhaba,
   yaptigimiz iftarin fotograflari icin sonraki haberlere bakınız lutfen.
   yukarıdaki gorsel daha iftar yapilmadan, internetten aranıp bulunmuş, muhtemelen kuzey afrika’da ya da uzakdoğu asya’daki bir iftarda çekilmiş bir fotograf.
   selamlar.

 6. arif dedi ki:

  Gerçekten adalet ve emek platformunun bu anlamlı mesaj taşıyan eylemini, işaretini çok değerli buluyorum… Zira gerçekten artık müslümanların ekonomik kalkınmalarına orantılı olarak manevi duyarlılıkları azalmaktadır…bir asgari ücretin yarısını bir günde hem de bir ibadetin sonunda, hem de bin bin rezaletin haramın yaşandığı mekanlarda harcaması orucun manevi iklimine giremediğimizi işin kabuk ve yüzey kısmında olduğumuzu gösteriyor…allah mali imkanların helal meşru yoldan arttırılmasına bir yasak getirmemiş.. ancak bu helal kazancın zekat,sadaka, fitre, hayır,cihat giibi sosyal müesseselerle topluma yansımasını emeretmiş… haramda gayri meşruda kullanılmasını haram kılmış,,, meşru olanda da israfa savurganlığa düşmemeyi emretmiş…. dolaysıyla platformun niyyetine ve mesajına aynen katılıyorum.. tebrik ediyorum…. fakat bir önerim var bunu sadece istanbuldaki 5 yıldızlı otellerde değil günlüğü 100-150 EURO (olan sözüm ona islami neresi islami ise , sözüm ona muhafazakar neyi muhafaza ediyorlarsa 8 otellerin önünde de yapılması… imkan buldukça da katılacağım bu iftarlara…mevlam cümlemizin kulluğunu idrak eden merhametli,mütevazı,ahirete dönük insanca bir hayat süren kullarından eylesin

 7. Hüseyin Ayyıldız dedi ki:

  İçerik ve verdiği mesaj anlamında oldukça önemli çok iyi düşünülmüş.
  İsrafla bezenmiş bir hayatı dinsel bir ritüele sokmaya çalışanlara,insani manevi ve ruhen tükenmeye karşı dinsel öğretinin yalın gerçekliği ve çarpıcılığıyla verilen ne güzel bir uyarı. sade ve anlamca oldukça büyük..
  Tebrikler başarılarınızın devamını dilerim..Selam ve Dua ile…

 8. Vavvan dedi ki:

  Ordaydık, orda olacağız…

 9. Said dedi ki:

  Programiniz Bosnak basininda haber olmus
  http://islambosna.ba/vijesti/vijesti-svijet/27054-neobian-projekat-u-turskoj-qdoli-smo-da-vam-pokvarimo-ukus-hrane-u-ustimaq
  “IslamBosna.ba- Grupa mladih je 6. augusta organizovala skromni iftar ispred luksuznog hotela u znak protesta zbog organizacija luksuznih iftara u njemu.
  Pisci Ihsan Eliacik, Murat Mentes, Hidayet Sefkatli Tuksal, kao i Emine Erdogan, glumac Ulvi Alacakaptan bili su među sudionicima, kao i drugi glumci, novinari, aktivisti, afrički imigranti, djeca s ulice, itd. Svi oni su ponijeli hranu koju su zajednički pojeli iftareći zajedno. Nakon iftara prisutnima se obratio Ihsan Eliacik.
  “Prekidamo svoj post s hranom postavljenom na ulici ispred ovih tornjeva arogancije. Ovo je slično soframa Isusa, a.s., i našeg poslanika Muhameda, s.a.v.s.. Nažalost u našoj zemlji iftari su postali zabava bogataša, zato smo došli da prenesmo poruku svim ljudima. Ovaj pokret je prvi takav u Turskoj. Nadam da će se nastaviti tokom ramazana. Naročito se zahvaljujem mladim ljudima koji su organizovali ovaj protest. Draga braćo i sestre, mi nemamo sponzora za iftar, nijedan bogataš ga nije finansirao. Ljudi žele da daju poruku dijeleći svoju hranu. Nadam se da će se ova poruka rašititi i da će svi raditi na ovaj način”, poručio je Ihsan.
  U svom obraćanju prisutnima Ihsan se osvrnuo na Somaliju istakavši: “U Somaliji je 29 hiljada djece mlađe od 5 godina umrlo od gladi u posljednja tri mjeseca. Na zemlji ima milijardu i dvjesto miliona gladnih ljudi. Glad i siromaštvo su osnovna pitanja u Kur’anu.”
  Cjelokupan njegovo govor nadahnut je Kur’anskim ajetima i hadisima koji podsjećaju zbog čega se posti i koji je zapravo cilj ramazana, suosjećanje s onima koji gladuju i trpe u ime Allaha, s.v.t.”

 10. mehmet talha dedi ki:

  Bu iftarlar insana, “Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin” (isra 37) ayetini hatırlatıyor, bu yüzden kavi bir karşılık buldu. Allah devamına erdirsin.

 11. mehmet talha dedi ki:

  Bir de şu var:

  [Beled 11-17, Muhammed Esed Meal-Tefsiri]

  11. Ama o, sarp yokuşa tırmanmayı denemedi…
  12. Bilir misin nedir o sarp yokuş?
  13. [O,] boynunu [günah zincirinden] kurtarmaktır; (7)

  7 – Beğavî tarafından nakledilen ‘İkrime’nin ve ayrıca Râzî’nin yorumu. Fekku rakabe ibaresi, alternatif olarak, “insanoğlunu boyunduruklarından kurtarmak” şeklinde de çevrilebilir (karş. 2:177, not 146). “Boyunduruk/zincir” terimi, burada, “kölelik” olarak tanımlanabilecek olan bütün tutsaklık ve sömürü -sosyal, ekonomik veya politik- biçimlerini kapsar.

  14. yahut [kendi] aç iken (başkasını) doyurmaktır,
  15. yakını olan bir yetimi,
  16. yahut toprağa uzanıp kalmış olan [yabancı] bir yoksulu,
  17. ve imana ermişlerden ve birbirine sabrı ve merhameti tavsiye edenlerden olmaktır.

  İnşallah onlardan olabiliriz.

 12. bedri dedi ki:

  Bu iftarlar ve bu metin türkiyede hala birşeyler olabileceğine dair umudumu tazelemişti. emeği geçenlerden Allah razı olsun.

 13. alp dedi ki:

  bu dili ve hissiyatı hatırlamamız lazım. biraz harala güreleye, ıvıra zıvıra gömüldük. allah yardımcımız olsun

 14. mustafa emin dedi ki:

  iki yıl önce çakılan bu işaret fişeği, ezilenlerin, emekçilerin, mazlum halkların yoluna ışık, kavgasına taş, direnişine söz olma yolunda emin adımlarla yürüyüşümüze tanıklık ediyor…

 1. 3 Ağustos 2011

  […] Kaynak: http://www.emekveadalet.org/?p=1253 Popülizm, Sokak/Gündelik Hayat […]

 2. 10 Ağustos 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.