Sinan Kızılkaya ile Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü Kitabına Dair –
Barışa Ne Kadar Yakınız?

 

Sitemizi takip edenler Sinan Kızılkaya*‘yı “İslamcı Aydının Karizmatik Liderlik Karşısında Büyülenme Arzusu” başlıklı epey ilgi gören iki yazılık dizisiyle tanımışlardır.

Kızılkaya’nın Ceylan Önkol’un şahsında simgeleşen çocukların anısına kaleme aldığı “Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü**” isimli bir de kitabı mevcut. Konuyla ilgili kaynakların yok edilmesi, bulunmasının zorluğu gibi sebeplerle incelenmesi zor bir mevzu olsa da kitap alanında çok kıymetli bir yorumlama denemesi.

Yazarın ifadesiyle kitaptaki birçok görüş genellemeler içeriyor. Buna rağmen Kürt meselesine devlet harici bir yerden bakmak için en azından meselenin tarafı olan örgütleri, örgütlerin kültürlerini tanımak şart olsa gerek.

Metin ilk yazıldığında Oslo görüşmeleri henüz sızdırılmış, basılması ise açlık grevlerinin tartışıldığı günlere denk düşüyor. O arada vuku bulan olaylar Türkiye siyasetinin, iktidarının Kürt meselesine bakışının bir özetiydi. Şimdiyse “tek yürek” olduk, barışın yollarını arıyoruz gibi görünüyor. Şu anda “süreci baltalamamak” adına sesler kısık çıkıyor. Ülkedeki siyasi dengeler sürekli değiştiğinden barış ve çözüm bize aynı anda hem uzak hem yakın gözükebiliyor.

Bizse tam bu vakitlerde, İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile görüşmeler yapılmasıyla devam eden barış sürecinin mümkünlüğüyle ilgili fikir veren bu kitabı tartışmak niyetindeyiz. Barış umuduyla yazıldığı aşikâr olan, barışın gerçekleşeceği zemini işaret eden bu tarz eserler, bizi ağlattığı kadar hayata da bağlıyor.

Sinan Kızılkaya ile 16 Mayıs Perşembe saat 19’da Kıztaşı’daki büromuzda gerçekleştireceğimiz muhabbete ilginizi, katkınızı bekleriz.

*Sinan Kızılkaya: 1980’de Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden 2003 yılında mezun oldu.

**Kitaba Fatih’te Ağaç ve İnkilap’tan ulaşabilmeniz mümkün.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=640053

Yer: Kıztaşı Meydanı, Turnalı İşhanı, No:13 Kat:4 Fatih
Gün-Saat: 16 Mayıs Perşembe, 19

1 Response

  1. 8 Haziran 2014

    […] arkadaşımızın Kürt Siyasetinde Örgüt Kültürü başlıklı kitabını daha önce okumuş ve perşembe söyleşilerimizden birinde tartışmıştık. O buluşma bizde nasıl güzel bir karşılık bulduysa o günden beri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir