3. Evsizler Evi Yardım Kermesinin Ardından… – 8 Eylül 2012 Cumartesi – Fatih

Şefkat-Der tarafından açılan Atsushi Miyazaki Evsizler Evi’ne destek kermeslerimizden üçüncüsünü 8 Eylül cumartesi günü gerçekleştirdik. Bu sefer sayımız ve malzememiz az olmasına rağmen yaptığımız diğer kermeslerden çok daha güzel bir neticeyle sonlandırdık çok şükür.

Gelen insanların çoğu “Evsizler evi nedir?”,”Şefkat-Der nasıl bir dernektir?” gibi sorularla amacımızın ne olduğunu ve kim için bu kermesi düzenlediğimizi sordular.Hatta Sırbistanlı iki turist ülkemizde evsizler olmasına ve devletin ya da camilerin onlara sahip çıkmamalarına inanamadılar. Sırbistan’da evsizlere kilisenin sahip çıktığını ve bu tür etkinliklere gerek kalmadığından bahsettiler. Tek başına bu örnek bile devletin ve diyanetin evsiz insanları görmezden gelişindeki sorumsuzluğunu gözler önüne sermeye yetiyor. Öte yandan devletin çeşitli kurumları, sokakta yaşayan ya da sokakta kalmış insanların bakımını üstlenemeyeceklerini söyleyerek bu insanları -zaten imkanları çok kısıtlı olan- Şefkat-Der’in evsizler evine yollayarak görmezden gelme politikasını ısrarla sürdürüyor.  

Şefkat-Der’in açtığı evsizler evlerinin desteğinize her zaman ihtiyacı var. Biz kermes yaparak bir nebze destek olmaya çalışıyoruz. Bu konuda çok daha duyarlı olmamız ve elimizden gediğince desteğimizi onlara hissettirmemiz gerekir diye düşünüyoruz.

Bizler destek kermeslerimize elimizden geldiğince her ay düzenlemeye devam edeceğiz. Sizler de gerek yemek yaparak gerek kermesimizi ziyaret ederek katkılarınızı sunabilirsiniz. Ya da Şefkat-Der evini sadece ziyaret ederek bile destek olabilirsiniz.
Bu kermeslerin giderek endüstriyelleşen ve zihniyet olarak piyasa rekabetini benimseyen yardım kuruluşlarının ve pratiklerinin daralttığı sosyal adalet ve dayanışma duygusunu yaymak, meseleyi “vermek ve almak” ekseninden, adil paylaşım ve bölüşüm eksenine doğru tartışma amacımıza yönelik mütevazi bir adım olduğunu düşünüyoruz.

Kermesimize destek olan, yiyecek yapan ve ziyaret eden herkesten Allah razı olsun. Ve inşallah önümüzdeki aylarda düzenleyeceğimiz kermeslerimizden de umduğumuzdan çok daha güzel sonuçlar alabiliriz. Bir sonraki kermesimizi havalar müsaade ederse 7 Ekim pazar günü yapmayı planlıyoruz. Destek vermek isteyen ilgili herkesi bekleriz.    

3 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir