Emek ve Adalet Platformu 2011 Yıllık Değerlendirmesi – (PDF)

Yıllığı indirmek için tıklayın.

Bu kısa yıllık Emek ve Adalet’in 4 Mart 2012 tarihinde gerçekleştirdiği senelik değerlendirme toplantısı için yazılan metinlerden oluşuyor. Emek ve Adalet’in mütevazi bir girişim olarak vücut bulduğu Ocak 2011’den Mart 2012’ye uzanan dönemi ele alıyor. Metinler bir seneyi biraz aşan bu sürede gerçekleştirilmiş olan faaliyetlerin teker teker muhasebesini yapmak maksadıyla kaleme alındı. Emek ve Adalet’te aktif olan gönüllülerin diğer aktif gönüllülere hitaben yaptığı bir iç tartışmanın notları.

Bu notları 2011 yıllık değerlendirmesi başlığıyla yayınlayalım, meraklısı okusun, hem yapılan faaliyetleri derli toplu kronolojik bir sırayla görsün, hem de bu işlere dair yaptığımız değerlendirmelere, yani hem övünç hem de özeleştirilerimize şahit olsun istedik. Aslında bu notlar an itibariyle çok güncel değil. Altı ay önceki halimizin bir röntgeni. Köprünün altından çok olmasa da bir miktar su aktı şüphesiz. Ancak bu notları geç de olsa yayınlamaktaki maksadımız tarihe bir not düşmek ve “emek adalet nedir, ne yapar, nasıl işler, nasıl düşünür”e dair meraklısına bir fikir vermek.

Bu metinde dile getirilen kimi özeleştiri noktalarının üzerine düşüp çok şükür aştık, bazılarını ise aşamadık. Kimi hedeflere doğru ilerleme kaydedebildik, kimilerine pek değil. Misal Mart ayından bugüne emek meselesine ve Şefkat-Der evsizler evine olan göreli mesafemizi biraz olsun kırabildik, bu hususlarda daha sahici işler yapabildik. Ama örneğin fikri faaliyetlerimizde hedeflediklerimizin gerisinde kaldık ve işleyişimizdeki işbölümü sorunlarını pek aşamadık.

Yıllığı bugün yayınlamaktaki bir diğer güncel motivasyonumuz Emek ve Adalet’in kendine dair, çevresi ile beraber yaptığı tartışmalar. Artık “çok yeni kurulmuş” bir oluşum olma özelliğimizi yavaş yavaş geride bırakıyor olsak da, açmaya çalıştığımız yolda takdir edersiniz ki pek bir ayak izi yok. Dolayısıyla kendimize dair, ne olduğumuza dair sürekli yeniden ve yeniden düşünüyor, istişarelerde bulunuyoruz.  Ne yönde, ne olarak ve hangi yöntemlerle ilerlememiz gerektiğini elde hazır bir reçete ya da örnek olmadığı için çokça tartışıyoruz. Lakin her halükarda ne olduğumuzu ne düşündüğümüzden ziyade ne yaptığımız belirliyor. 2011 yılının başından 2012 Şubat’ına kadarki 14 aylık sürede ne olduğumuzu, ne olabildiğimizi, bu tartışmalara katkı olması açısından gün ışığına çıkartalım, sadece tanış olduğumuz gönüllülerimize değil, gönüllerinde bir yer edinebildiğimiz tüm dostlara bir hatırlatalım, gösterelim dedik. Gayretlerin, istişarelerin ve mücadelenin büyümesi umuduyla…

Emek ve Adalet Platformu

Eylül, 2012

Yıllığı indirmek için tıklayın.

1 Response

  1. 14 Ekim 2013

    […] faaliyetleri (Eylül 2012’de yayımlanan “2011 Yılı Değerlendirmesi” başlıklı raporda da görülebileceği gibi) işçi meselesi ve evsizler meselesi başta olmak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir